V nedělním referendu Švýcaři rozhodovali o zavedení minimální mzdy ve své zemi, kde prozatím nejnižší hodinová sazba chybí. Odbory požadovaly nejméně 22 švýcarských franků za hodinu (téměř 500 korun), resp. čtyři tisíce franků měsíčně (v přepočtu téměř 90 tisíc korun).

Podle konečných výsledků se nakonec 76,3 procenta účastníků referenda vyslovilo proti jejímu zavedení. 

V případě, že by návrh prošel, byla by to částka vysoko nad minimálními mzdami v ostatních zemích, kde mají obyvatelé také vysoké příjmy. Například v USA je hodinová minimální mzda stanovena na 7,25 dolaru (145 korun) a ve Velké Británii na 6,31 libry (212 korun).

Iniciativu o zavedení minimální mzdy ve Švýcarsku zahájil SDB, největší odborový svaz v zemi, podle kterého jsou příjmy nejchudších občanů nedostatečné. Informoval o tom server CNBC.com.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.