Král Španělska Juan Carlos odchází z trůnu. Podle serveru BBC to uvedl španělský předseda vlády Mariano Rajoy. 

Místo něj usedne na trůn jeho syn Felipe. 

"Jeho výsost král Juan Carlos mi právě sdělil, že předá trůn. Jsem přesvědčen, že pro změnu je to ten nejlepší okamžik," sdělil Rajoy. Panovníka k tomuto kroku prý vedou osobní důvody.

Národu svoji abdikaci Juan Carlos oznámil v pondělí po poledni, kdy vystoupil v televizi a rozhlase. Rozhodl se k tomu prý "s velkým pohnutím" už v lednu, kdy slavil 76. narozeniny. Chce tak pomoci k obnově monarchie a dát prostor nové generaci.  

"Mladší generace nabitá novou energií si nyní zaslouží, aby mohla odhodlaně nastoupit do přední linie změn a reforem, které současné okolnosti vyžadují," řekl král, podle nějž by nyní měli mladší lidé po právu hrát ve vedení státu hlavní roli. Jeho syn je podle něj dostatečně "zralý a připravený", aby zemi vedl do další nadějnější éry.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.