Ruský fyzik Valentin Danilov, který byl odsouzen ke 13 letům vězení za vlastizradu a špionáž pro Čínu, smí vyjít na svobodu. Rozhodl o tom soud v Krasnojarsku na Sibiři.

Podle mluvčí soudu vědec nemá být propuštěn na svobodu okamžitě, ale až poté, co během desetidenní lhůty verdikt nikdo nenapadne. Odvolání prokuratury se však nepředpokládá, podpořila totiž Danilovovu žádost o podmínečné propuštění. Do odpykání trestu mu zbývaly ještě tři roky, dva měsíce a jedenáct dnů.

Profesora Danilova stíhala tajná služba FSB od května 2000 za údajné prozrazení státního tajemství, a to tím, že na zakázku z Číny od roku 1999 vypracovával modely působení vesmíru na družice, prototypy zařízení a software. Podle FSB prý Čína díky Danilovovi o 15 let zkrátila dobu potřebnou pro vývoj a výrobu vysoce chráněných vojenských družic.

Danilov obvinění odmítal s tím, že utajení jeho vynálezů bylo zrušeno už před osmi lety. Přesto se v roce 2001 ocitl ve vazbě. Soud první instance mu koncem roku 2003 dal původně za pravdu, ale nejvyšší soud osvobozující rozsudek zrušil.

Danilov byl znovu zatčen a v novém procesu byl koncem roku 2004 odsouzen ke 14 letům vězení. Po odvolání mu byl trest zkrácen o rok.

Agentura Interfax připomněla, že už v červnu vyšel z vězení na svobodu akademik Igor Rešetin, který byl dříve odsouzen na 11,5 roku do vězení za poskytnutí kosmických technologií Číně. Rešetin vinu odmítal, hájili jej i jeho kolegové a ochránci lidských práv, kteří jej považovali za "vězně svědomí".

Ruský parlament minulý měsíc schválil kontroverzní zákon zpřísňující tresty za špionáž a vlastizradu. "Gumové formulace" novely budí u kritiků režimu obavy, že mohou být zneužity proti opozici a proti nepohodlným novinářům.

Podle nových paragrafů se trestným stává nejen prozrazení státního tajemství, ale i nezákonný přístup k němu, za což může hrozit trest až osmi let vězení. Tresty nově hrozí nejen za špionáž ve prospěch cizího státu, ale i za prozrazení utajované informace mezinárodním organizacím. A pojem velezrady nové znění rozšiřuje nejen na pomoc "znepřátelenému státu", ale i státu, který "působí proti" zájmům Ruska.