Ruský občan Gérard Depardieu zavítal do Velkého divadla v Moskvě. Známý francouzský herec, který v lednu obdržel ruské občanství na protest proti vysokým daním ve Francii, si chtěl prohlédnout proslulou ruskou první scénu po nedávné rekonstrukci. Podle novinářského doprovodu byl nadšen.

"Velké divadlo, to není jen budova, to je i odkaz skladatelů, pěvců a tanečníků - Čajkovského, Prokofjeva, Něžinského - tohle všechno je pro mě Velké divadlo," řekl reportérům čtyřiašedesátiletý herec, který se dnes ještě v Moskvě zúčastní znovuotevření slavného a rovněž nově opraveného kina Iljuzion. V programu má i besedu s patriarchou Kirillem, hlavou ruského pravoslaví.

Ruskou metropoli si ale Depardieu za své bydliště nezvolil. Jeho ruským "domovem" bude vzdálené Mordvinsko, které leží asi 500 kilometrů východně od Moskvy. Do tamního hlavního města Saransku zamíří Francouz v sobotu, aby tam převzal potvrzení o místě trvalého bydliště.

Kromě dokumentu o místě pobytu, který musí mít povinně každý ruský občan, dostane Depardieu i příslušné razítko do ruského pasu. Ceremoniál bude podle agentury Interfax slavnostní a odehraje se na scéně saranského Dramatického divadla v přítomnosti všech mordvinských celebrit.

I když v Saransku francouzský herec trvale žít nebude, adresu tam podle ruských zákonů mít musí. Jeho bydlištěm bude Leninova čtvrť (Leninskij rajon), ulice se jmenuje Demokratická (Děmokratičeskaja).

Související