Zpočátku si berlínští policisté mysleli, že za žhářskými útoky na zaparkovaná auta stojí levicoví extremisté. Teď ale přichází s novou teorií obviňující vandaly podobné těm, kteří před týdnem zapalovali auta a domy ve Velké Británii.

Zatímco politici našli v hořících autech velké téma před blížícími se zemskými volbami, bezradná policie za dopadení pachatelů slibuje odměnu pět tisíc eur (asi 122 tisíc korun).

V noci na dnešek vzplanulo v různých částech německé metropole dalších devět vozů, které tak rozšířily statistiku podpálených aut od začátku týdne na téměř padesát. Letos už jich v Berlíně popelem lehlo okolo 140, tedy skoro třikrát více než za celý loňský rok.

Policie původně útoky připisovala levicovým radikálům, neboť si jejich pachatelé vybírali za cíl luxusní vozy movitých lidí. Nyní však už hoří i rodinná auta, často i více než deset let stará.

Vyšetřovatelé tak usuzují, že se jedná spíše na vandaly, kterým nejde o žádné politické poselství, ale jen o ničení. Experti nevylučují inspiraci nedávnými událostmi v Londýně, a někteří mluví dokonce o "předstupni terorismu".

"Oběťmi nejsou žádní kapitalisté ani nijak přehnaně bohatí lidé, ale normální občané a může to potkat každého," komentoval v televizi n-tv poslední sérii požárů šéf policejních odborů Rainer Wendt a žádal exemplární tresty pro jejich pachatele, které by odradily další následovníky. Do noční ostrahy města by podle odborů měla být vyslána i spolková policie.

Lidé chtějí vidět v ulicích policejní posily

Po více strážnících v ulicích volají i zoufalí majitelé podpálených aut a vystrašení Berlíňané, kteří čekají, zda stejný osud nepotká i jejich vozy. Berlínská policie sice posílila noční hlídky a nasadila i vrtulník s termokamerou, současně ale přiznává, že všech 1,2 milionu aut stojících na 4 tisících kilometrech ulic hlavního města naráz uhlídat nedokáže.

Spolu s primátorem Berlína Klausem Wowereitem proto apelovala na obyvatele, aby byli ostražití, a za informace vedoucí k dopadení pachatelů žhářských útoků slíbila finanční odměnu. Auta však hoří dál.

Blíží se volby

Pro berlínskou radnici se pomalu začínají stávat i horkým politickým problémem. V polovině září čekají město volby, v nichž za vítězstvím podle dosavadních průzkumů jistě mířila Wowereitova sociální demokracie (SPD). Žhářských útoků se však chopila opozice a oznámila, že z nich udělá ústřední téma předvolební kampaně. Opoziční křesťanští demokraté (CDU) chystají už na příští týden vylepení volebních plakátů s ohořelými vraky.

"Lidé mají stále víc strach o svou bezpečnost a majetek. Sociální demokraté s Levicí je ale nechávají na holičkách a nedělají nic, aby situaci zlepšili," pustil se berlínský předák CDU Frank Henkel do radniční koalice. Ta zatím na hozenou rukavici nijak nereagovala.