USA při pondělním úderu v pákistánském Vazíristánu zabily dvojku teroristické sítě Al-Káida Attíju Abdara Rahmána. V sobotu o tom informovala agentura AP s odvoláním na vysokého představitele americké vlády.

Po květnové smrti šéfa Al-Káidy Usámy bin Ládina, kterého zabilo americké speciální komando v jeho sídle v pákistánském Abbottábádu, to pro tuto teroristickou síť znamená další tvrdou ránu, uvedla AP.

Citovaný zdroj nesdělil, jak byl Rahmán zabit. V den jeho smrti ale podle všeho americký bezpilotní letoun podnikl ve Vazíristánu nálet. Takovéto údery USA využívají k zabíjení teroristů v nepřístupných horských oblastech na afghánsko-pákistánském pomezí.

Rahmán byl bin Ládinovým blízkým důvěrníkem a v minulosti působil jako jeho emisar v Íránu. Narodil se v Libyi a k bin Ládinovi se připojil ještě jako teenager, aby bojoval proti sovětské invazi do Afghánistánu.

Rahmánovo jméno nikdy nebylo v zahraničí známo podobně jako bin Ládinovo nebo jeho nástupce Ajmána Zavahrího. Byl nicméně považován za důležitou osobu teroristické sítě, protože mu bin Ládin svěřil kontrolu nad každodenními operacemi. O Rahmánově vlivu na Al-Káidu získali Američané důkazy při razii v bin Ládinově sídle.

Autor známého dopisu

Asi jednačtyřicetiletý Libyjec působil i v militantní islamistické skupině Ansar Sunna, blízké fundamentalistické organizaci Ansar Islám.

Připisuje se mu autorství dopisu datovaného prosincem 2005, který byl nalezen v červnu 2006 po smrti vůdce irácké pobočky Al-Káidy abú Músy Zarkávího. Autor dopisu adresovaného Zarkávímu se nazýval Attíja a uvedl, že se nachází v ústředí Al-Káidy v západopákistánské oblasti Vazíristán u hranic s Afghánistánem.

Rahmán byl v minulosti již jednou považován za mrtvého. Loni se objevily zprávy, že zahynul při náletu bezpilotních strojů v Pákistánu. Informace podle DPA pocházely od pákistánských tajných služeb. USA a ani Al-Káida jeho smrt tehdy nepotvrdily.

Související