V Polsku začíná vycházet měsíčník Exorcista, který má silnou podporu některých římskokatolických kněží. Podle nich jde o světově unikátní časopis, který je výhradně věnován vymítání ďábla.

Magazín navazuje na módní vlnu zájmu o zahánění démonů, která v Polsku v posledních letech nabyla velkých rozměrů, informuje agentura AFP. Podle démonologa, kněze Aleksandra Posackého se za posledních 15 let zvýšil počet exorcistů v zemi ze čtyř na 150.

Zejména ve Varšavě je o ně zájem tak velký, že je zapotřebí čekat na seznamu žadatelů i tři měsíce.

Vymítání ďábla se stalo nadmíru lukrativní záležitostí a způsobem podnikání, za které mají provozovatelé této bizarní služby platit polskému státu daně. Posacki si v tomto ohledu uchovává idealistický názor, že služba vymítání démonů by se nicméně měla poskytovat zdarma, protože jen tak je "autentická".

Paradoxní nárůst počtu případů údajnou posedlosti ďáblem v silně katolické zemi byl zaznamenán hned od pádu komunismu. Podle Posackého vyvěrá z bezmocnosti psychologů a psychiatrů se vypořádat s extrémními případy poruch, které nejsou s to vyléčit.

A tak tam nastupuje procedura vymítání na základě rituálních modliteb schválených v roce 1999 předchozím papežem Janem Pavlem II.

Exorcista a kněz Andrzej Grefkowicz prý s psychiatry aktivně spolupracuje, aby se vyvaroval chybné diagnózy a marně neodháněl démony tam, kde jsou pacienti skutečně postižení duševní nemocí či hysterií.

AFP ve své zprávě necitovala názory psychiatrů o jejich pohledu na fenomén vymítání ďábla a na osoby věnující se této činnosti.

Měsíčník o 62 stránkách vychází v 15 tisících výtiscích a stojí deset zlotých (60 korun).

Související