Soustředěný výraz Baracka Obamy, kamenné tváře plné napětí a vyděšený výraz s rukou zakrývající ústa Hillary Clintonové. Ikonický snímek, který zachycuje moment, kdy se americké vládní a armádní špičky dozvídají, jak pokročila operace dopadení Usámy bin Ládina, obletěl celý svět.

Čtenáři newyorských novin určených chasidské komunitě ho ale viděli v upravené verzi - bez žen. Vyretušovaná tak byla jak šéfka protiteroristického oddělení Audrey Tomasonová, tak i americká ministryně zahraničí.

"Židovské" noviny Di Tzeitung se už za úpravu fotografie omluvily. V oficiálním prohlášení editaci vysvětluje vedení listu tím, že nikdy nepublikuje fotky žen, protože dodržuje "zákon cudnosti" a nechce, aby se ženy staly pouhým sexuálním objektem, píše Huffington Post.

"Čtenářská obec listu Tzeitung věří, že ženy by měly být hodnoceny za to, kým jsou a co dělají. Ne za to, jak vypadají. A židovský zákon cudnosti vyjadřuje ženám respekt, nic jiného," cituje z prohlášení Daily Telegraph.

Když Bílý dům zveřejňoval fotografii, v podmínkách bylo, že "nesmí být nijak upravena". Fotoeditor si prý ale "ve spěchu" poznámky u snímku nevšiml, vysvětluje list Di Tzeitung (v překladu "Noviny") sídlící v newyorském Brooklynu. Dokonce na místo Clintonové "dokreslil" levé rameno Obamova poradce pro bezpečnost Denise McDonoughena.

"Ten člověk se nechal strhnout euforií z vítězství a chtěl ukázat, co všechno dokáže s Photoshopem," vysvětluje Albert Friedman, hlavní editor novin s tím, že o Hillary Clintonové se zmíní hned v příštím vydání. "Zpětně se omlouváme za všechna nedorozumění, která mohla být způsobena. Neměli jsme publikovat pozměněnou fotografii. Hluboce toho litujeme a omlouváme se Bílému domu i ministerstvu zahraničí," dodává v prohlášení. 

(Kvůli xenofobním komentářům byla uzavřena diskuse)

Barack Obama v Situation Room v Bílém domě Noviny bez Hillary Clintonové
Související