Na Floridě byla ještě tma, když Endeavour dosedl na ranvej floridského Mys Canaveral. Záběry NASA ukazovaly, že se přistání podařilo. Nicméně ještě několik minut po přistání byly patrné plameny, které šlehaly z raketoplánu, jenž má za sebou svou poslední vesmírnou misi. Podle expertů jde o běžný jev a posádce větší nebezpečí nehrozilo.

Endeavour je na Zemi a teď už zbývá jediná, na červenec naplánovaná mise stroje Atlantis, kterou se celý program raketoplánů definitivně uzavře. Po třiceti letech za nimi spadne poslední opona.

Ve vesmírném centru NASA v Houstonu jsou na tom aktuálně ještě o něco hůře než divadelníci z filmu Nejistá sezóna. Jednu jistotu totiž  mají - mnozí skončí svou kariéru stejně jako raketoplány.

"Je to sladkobolný pocit. Jako když posíláte nejmladší dítě z domova na vysokou školu. Víte, že to tak musí být, ale nejraději byste to zastavili," říká Jeannie Aquinová, která v úterý po vesmírném centru prováděla českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.