Dvaadvacet let staré tajné depeše z ambasády Spojených států v Pekingu, které unikly na server WikiLeaks, tvrdí, že na náměstí Nebeského klidu v centru Pekingu ke krveprolití nedošlo. Studenti bojující za demokracii měli být zmasakrováni necelých pět kilometrů západně od náměstí, ve čtvrti Mu-siti.

Výpověď z diplomatické pošty sice ostře protiřečí zprávám reportérů, kteří v té době byli v centru dění na náměstí Tchien-an-men, zároveň koresponduje s tvrzením několika jiných osob. Tehdejší zpravodaj BBC v Pekingu James Miles například připustil, že před 22 lety zprostředkoval divákům své mylné dojmy.

Ani podle něj se prý na Tchien-an-men masakr nekonal. "Protestujícím, kteří byli na náměstí, když dorazila armáda, bylo po vyjednávání s jednotkami, jež měly na starosti dodržování výjimečného stavu, dovoleno odejít," popsal tehdejší události po letech Miles. "Nebyl to masakr na Tchien-an-men, ale Pekingský masakr," dodal.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • List The Daily Telegraph získal exkluzivně tajné americké depše z roku 1989, které unikly na server Wikileaks. Vyplývá z nich, že na pekingském Náměstí nebeského klidu před 22 lety k masakru nedošlo. Krev se prý prolévala o 5 kilometrů dál na západ.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.