Americké úřady se stále více obávají, že jemenská odnož teroristické sítě Al-Káida chce vyrobit smrtelný jed ricin a použít ho při útocích na Spojené státy. V pátek to s odvoláním na nejmenované zdroje a utajované zprávy zpravodajců uvedl deník The New York Times (NYT).

Blízkovýchodní větev Al-Káidy podle článku usiluje o získání velkého množství semen skočce obecného, která toxický ricin obsahují. Semena a další chemikálie chce ukrýt v provincii Šabva na jihu Jemenu.

Teroristé prý zřejmě mají v úmyslu obalit jed kolem malého množství výbušné látky, která by při explozi smrtící substanci rozptýlila do okolí. Bombu zamýšlí odpálit v uzavřených prostorách jako nákupní středisko, stanice metra nebo letiště. Podle nejmenovaných vysoce postavených amerických činitelů ale nic nenaznačuje, že by takový útok bezprostředně hrozil.

Nebezpečný jed

Ricin je prudce toxická látka, která může působit smrtelně jak vdechnutím, tak požitím či injekcí. Podle lékařských zdrojů může kapka ricinu o velikosti špendlíkové hlavičky stačit k usmrcení dospělého člověka. NYT ale poznamenal, že účinky ricinu se vytrácejí, pokud je vystaven suchu a slunečnímu záření, tedy podmínkám panujícím mimo jiné i v blízkovýchodním Jemenu, a jeho použitelnost tak má svá omezení.

Rozšířit svůj vliv v Jemenu Al-Káidě fakticky umožnil kolaps ústřední jemenské vlády. Podle deníku teroristé také zesílili své vazby na radikální hnutí Šabáb ve východoafrickém Somálsku.

Související