Americká nevládní organizace Iniciativa za omezení jaderné hrozby (NTI) ve středu zveřejnila první celosvětový žebříček států sestavený podle bezpečnosti zajištění jaderného materiálu.

Do seznamu 176 hodnocených států byly zařazeny země disponující jadernými zbraněmi i státy uchovávající jaderný materiál k mírovým účelům. Česko je mezi hodnocenými zeměmi třetí.

Nejbezpečněji je jaderný materiál zajištěn v Austrálii, na druhém místě následuje Maďarsko. Po České republice je čtvrté Švýcarsko a páté Rakousko.

Spojené státy se s Belgií dělí o 13. místo, Rusko je 24. Nejhůř v hodnocení dopadly Severní Korea, Pákistán, Írán, Vietnam a Indie.

Spolupředseda NTI, dlouholetý americký demokratický senátor Sam Nunn na tiskové konferenci při prezentaci zprávy prohlásil, že seznam je založen na velkém množství ukazatelů včetně úrovně fyzického zabezpečení jaderného materiálu, jeho objemu, množství objektů, kde je uchováván, na politické stabilitě dané země, ale i na úrovni transparentnosti a míře korupce.

Česká republika se dostala do skupiny devíti států, které jsou hodnoceny nejlépe a z možných 100 bodů jich získaly alespoň 80. První Austrálie dostala 94 bodů, Maďarsko 89 a Česko 87. Body Česko ztrácí na zajištění fyzické bezpečnosti jaderného materiálu při přepravě a na míře korupce.

Související