Rozhodnutí vypnout ve středu po celém světě anglickou verzi Wikipedie vyvolalo velkou diskuzi, v níž se zakladatel této internetové encyklopedie postavil proti šéfovi sociální sítě Twitter.

Jejím jádrem je důležitá otázka, zda může nařízení o internetu v nejmocnější zemi světa ovlivnit globální síť jako celek.

Návrh chce zpřísnit zákony proti hackerům a internetovým pirátům. I když Barack Obama naznačil, že by věc případně vetoval, protest Wikipedie se přesto uskuteční.

"Panuje všeobecný pocit, že americké zákony, týkající se internetu, se můžou dotknout každého," obhajoval celosvětovou akci spoluzakladatel Wikipedie Jimmy Wales v rozhovoru pro deník Daily Telegraph.

Šéf Twitteru Dick Costolo se však k protestu odmítl připojit. "Je to hloupost. Celosvětově pozastavit činnnost firmy  kvůli politickému tématu v jedné zemi je bláhové," uvedl Costolo na svém účtu na Twitteru.

Americký Kongres nyní projednává dva zákony, které mají přispět k omezení počítačového pirátství. Pokud by vstoupily v platnost, mohly by americké úřady od společností zajišťujících připojení k internetu vyžadovat, aby zablokovaly všechny stránky, v nichž se objeví odkazy na nelegální kopie filmů či hudby.

Internetové vyhledávače by zase nesměly zobrazovat výsledky, na nichž jsou odkazy vedoucí k nelegálnímu obsahu.

Zákon ovlivní celý svět

Nejvíce kontroverzí vzbuzuje paragraf umožňující federálním úřadům dát na černou listinu weby, které údajně distribuují ilegální obsah. To by v zásadě vedlo k tomu, že by části internetu byly pro americké uživatele nedostupné. Vedení Kongresu ale zřejmě od tohoto návrhu začíná ustupovat.

"Doufám, že do světa vyšleme zprávu, že internet jako celek nebude tolerovat, aby na něm docházelo k cenzuře kvůli pouhému podezření z porušení autorských práv," vysvětlil pro list Wales.

Wikipedie podle něj prý zvažovala, zda uspořádat protest pouze v USA, či po celém světě. Nakonec se prý v interním hlasování rozhodlo 591 členů pro druhou možnost, zatímco pro první jich bylo jen 479.

Wales upozornil na komentář jednoho z uživatelů internetu, který podle něj "nejlépe vysvětluje", proč anglickou verzi Wikipedie vypnout po celém světě.

Člověk z Británie pod přezdívkou "Yeti" totiž zmínil krátkou pasáž z navrhovaného zákona, v níž stojí, že "zákon umožní Ministerstvu spravedlnosti USA žalovat internetové stránky, které se nacházejí mimo jurisdikci Spojených států."

Takové opatření by i podle Walese dalo Američanům právo rozšířit své zákony na jakékoli místo na světě.

Za návrh lobbuje Murdoch

Kritici tvrdí, že nový zákon nespravedlivě svaluje odpovědnost na stránky jako je Wikipedia, aby kontrolovaly nezávadnost svého obsahu z hlediska autorských práv.

Podle současných amerických zákonů nejsou weby odpovědné za škody, když závadný obsah po upozornění vlastníka autorských práv odstraní.

Za návrh legislativy usilovně lobbovaly největší vlastníci médií, včetně Ruperta Murdocha, který již Obamovo plánované veto kritizoval na Twitteru. Proti zákonu se naopak staví firmy z kalifornského Silicon Valley jako Google a Facebook.

Související