Google, WordPress.org, Wikipedia, Mozilla, twitpic a další tisíce webů se ve středu zapojily do celosvětového protestu, aby vyjádřily nesouhlas s navrhovanými protipirátskými zákony, které podle nich omezují svobodu internetu.

Naopak mezi těmi, kdo podobné akce odsoudily, i když s návrhy americké vlády nesouhlasí, je Facebook, eBay i Twitter. Jeho šéf Dick Costolo dokonce označil celý protest za "bláznivý" a "hloupý".

"Je to celé hloupé. Vypnout celosvětový byznys v reakci na problém politiky jednoho státu je bláznivé," odpověděl podle Guardianu na Twitteru na dotaz, zda se nechce také připojit.

Wikipedie blackoutem protestuje proti navrhovaným zákonům, které mají omezit internetové pirátství. Její zakladatel Jimmy Wales tvrdí, že tím ohrozí svobodu a dostupnost informací na síti. "Představte si svět bez možnosti volného přístupu ke znalostem," vítá návštěvníky na černé stránce.

Česká verze Wikipedie fungovat nepřestala, vyjádřila ale "znepokojení nad možností cenzurovat internet ze strany institucí USA a solidaritu se všemi, kteří se proti schválení zákonů postavili".

"Stojí za to bojovat proti takovým snahám, nebo by se mohlo stát, že někteří čtenáři někde na druhém konci světa ztratí Wikipedii natrvalo," uvedl předseda sdružení Wikimedia Česká republika Michal Reiter.

Přečtěte si zprávy naštvaných školáků na Twitteru:

Svůj nesouhlas vyjádřily i další české weby. Pirati.cz například přicházejí na černé úvodní stránce s vysvětlením: Víte, jak daleko jsou USA? Necelých 100 milisekund. Stávkujeme proti cenzurním zákonům v USA!" Zapojila se i česká stránka organizace Greenpeace.

Sněmovna reprezentantů projednává návrh zákona Stop Online Piracy Act (SOPA) a Senát PROTECTIP Act (PIPA). Pokud by vstoupily v platnost, americké úřady by mohly nechat uzavřít všechny stránky, na kterých se objeví odkazy na nelegální kopie hudby a filmů.

Pro vyhledávače by platilo, že nesmí ve svých výsledcích hledání na stránky s nelegálním obsahem odkazovat. Šéf Googlu Eric Schmidt na podzim pro CNN řekl, že chystaný zákon SOPA je "tvrdý". Do stávky se Google sice nezapojil vypnutím po vzoru Wikipedie, umístil ale na hlavní stránku vzkaz Kongresu: Prosím necenzurujte web!

A odkazuje tak na stránku další, ve které vysvětluje, o jaké zákony se jedná, jak se dotknou internetu a zdůrazňuje, že si miliony Američanů cenzuru internetu opravdu nepřeje.

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každé pondělí ráno najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru