Celosvětový protest Wikipedie zřejmě dosáhne svého cíle. Osm amerických zákonodárců, kteří podporovali kritizovaný zákon proti internetovému pirátství totiž změnili svůj názor.

"Výhrady vůči dopadům zákona na přístupnost internetu jsou oprávněné," napsala například na Facebook vycházející hvězda republikánů Marco Rubio.

"Jako opravdový zastánce volného trhu chci, aby byly IP adresy dobře chráněny," vysvětloval na Twitteru svůj důvod pro změnu názoru republikánský kongresman Dennis Ross.

Na seznamu zákonodárců, kteří stáhli svou podporu protipirátskému zákonu, je celkem šest republikánů a dva demokraté.

Anglická verze on-line encyklopedie Wikipedie v úterý v šest hodin našeho času protest podle plánu ukončila a obnovila provoz. Vypnuta byla na celkem 24 hodin od středečního rána.

Vzhledem k tomu, že se k akci připojily i další servery jako Wired či Reddit, hovoří například britský list Guardian o "největším on-line protestu v dějinách internetu".

Nepřipojil se Facebook a Twitter

Navržený zákon podle Wikipedie a dalších internetových firem ohrožuje svobodu na internetu. Místo úvodní stránky Wikipedie se proto od středečního do středečního rána objevovala jen černobílá obrazovka s titulkem "Představte si svět bez volného přístupu ke znalostem", krátkým vysvětlením a odkazem na další detaily.

Protest ve středu podpořila i česká Wikipedie, která ale fungovala dál.

K již dříve avizovanému protestu se ale nepřipojily velké internetové subjekty jako komunikační sítě Facebook nebo Twitter. Úvodní stránka vyhledávače Google se uživatelům připojeným z USA zobrazila s logem společnosti překrytým černým obdélníkem a s výzvou, aby lidé požádali Kongres o zrušení kontroverzních zákonů.

Vyhledávač ale fungoval jako obvykle. Kromě Wikipedie se největším účastníkem protestního odstavení webových stránek stal portál pro sdílení zpráv Reddit.com., který se připojil na 12 hodin.

Anglickou mutaci encyklopedie podle služeb pro monitorování internetu denně navštíví asi 25 milionů lidí. Šlo o první odmlku populární encyklopedie za 11 let její existence.

Hollywood v. Silicon Valley

Tisková agentura AP dnes napsala, že protest demonstroval sílící napětí mezi Silicon Valley a Hollywoodem v odvolání na hlavní centrum amerického průmyslu informačních technologií a světově proslulé středisko filmového průmyslu.

Wikipedia je součástí volného spojenectví internetových serverů a velkých IT společností, které se obávají, že americký Kongres je připravený postavit se na stranu Hollywoodu.

V jeho prospěch by mohl schválit extrémní opatření - včetně možného blokování celých internetových stránek - s cílem zastavit online sdílení a nepovolené užívání hollywoodské produkce.

Zatímco stoupenci navrhované legislativy uvádějí, že zákon má chránit pracovní místa v hudebním a filmovém průmyslu, jeho kritikům, mezi nimiž jsou i takoví internetoví giganti jako firmy Google Inc. či Yahoo Inc., se úspěšně daří prezentovat návrh zákonů coby útok na svobodný a otevřený internet.