Lonnie Snowden, otec bývalého konzultanta tajných služeb Edwarda Snowdena, podle televize NBC hodlá informovat dopisem americké ministerstvo spravedlnosti, že jeho syn je ochoten se vrátit do USA. Nesmí být ale před soudním procesem vězněn a vázán příkazem mlčenlivosti a musí mít možnost zvolit si místní příslušnost soudu.

Edward Snowden se od minulé neděle zdržuje na moskevském letišti Šeremetěvo, odkud se nemůže vzdálit kvůli neplatným osobním dokumentům. Jeho pas ještě před nedělním příletem do Ruska vyhlásily americké úřady za neplatný v souvislosti s obviněním ze špionáže a krádeže úředních dokumentů. Těchto činů se měl dopustit tím, že médiím předal informace o tajném americkém programu na monitorování internetového a telefonického provozu.

Z informace NBC není jasné, zda Snowden starší oslovil ministerstvo spravedlnosti USA se synovým vědomím a souhlasem. Edward podle Lonnieho Snowdena není žádný zrádce, i když porušil zákon. "Když ho ti chlapci chtějí za zrádce označit," řekl s odkazem na trestní stíhání svého syna, "pak zřejmě zradil vládu. Nevěřím ale, že zradil lid Spojených států."

Prostřednictvím svých právníků Lonnie Snowden americkému ministru spravedlnosti Eriku Holderovi během dneška napíše, že Edward se vrátí domů, pokud ministerstvo slíbí, že nebude před zahájením soudu vězněn. Chce rovněž záruku, že nebude vázán příkazem mlčenlivosti a bude mít právo zvolit si místo přelíčení. Snowden starší uvedl, že se svým synem osobně od dubna nemluvil.

Snowden starší se americké televizi svěřil, že má obavy z lidí, jimiž se jeho syn obklopil. "Nechci ho vystavit nebezpečí, ale mám obavy z lidí, kteří jsou kolem něj. Když se třeba podíváte na WikiLeaks, o dodržování ústavy se zrovna nestarají. Chtějí prostě dostat ven co nejvíc informací," řekl Lonnie Snowden.

Kontakty s kontroverzním serverem WikiLeaks a jeho zakladatelem Julianem Assangem Edward Snowden nijak nezakrývá. Deklaroval navíc zájem nalézt útočiště v Ekvádoru, kde získal azyl i Assange, který přebývá na ekvádorské ambasádě v Londýně.

Snowden se v minulosti hanlivě vyjadřoval o Švýcarsku

Snowden možná ve velké části světa sklízí spíše sympatie, u Švýcarů si to ale zřejmě rozházel. Na světlo totiž vyšla jeho údajná nelichotivá vyjádření o této alpské zemi a jejích obyvatelích z internetových chatů už z roku 2007. Podle Snowdena jsou Švýcaři rasisté a vypadají vesměs jako homosexuálové. Napsal to americký portál Ars Technica a švýcarský bulvární deník Blick. V jiném chatu Snowden překvapivě vyjádřil pohrdání lidmi, kteří tisku vynášejí tajné informace.

Snowden se údajně v roce 2007, tehdy jako 23letý technik pracující pro Ústřední zpravodajskou službu (CIA), přestěhoval do Ženevy. Portál Ars Technica tvrdí, že se dva dny po příjezdu zalogoval u jeho chatovací služby pod uživatelským jménem TheTrueHOOHA a začal se svěřovat se svými názory na Švýcarsko, které mu tehdy zjevně připadalo chladné, cizí a předražené.

Když mu protějšek z jednoho chatu sdělil, že vypadá jako gay, údajný Snowden se ohradil: "Žiju ve Švýcarsku. Jsem nejnormálněji vypadající muž v celé zemi." Švýcarské ženy mu podle chatu zase většinou připadaly ošklivé.

"Měl by se sám podívat do zrcadla," komentoval to mimochodem jeden z čtenářů Blicku.

Z chatových protokolů dále vyplývá, že Snowden si stěžoval i na švýcarskou drahotu: "To byste chlapi nevěřili, jak zasraně draho tu je, v restauracích vám ani nedají vodu z kohoutku." Dál pokračuje, že ve švýcarské restauraci dostane hamburger za ekvivalent 15 dolarů (téměř 300 korun), a přitom chutná jako "umaštěná lepenka".

 

Zvyknout si nemohl ani na evropský metrický systém, který prý nenávidí. "Nemůžou tu používat normální počty? Na obalech potravin mají 'kilojouly'," stěžuje si muž a zdůrazňuje, že není "žádná baterka".

Brzy si však Snowden podle zveřejněných přepisů ve Švýcarsku částečně zvykl a v názorech na některé záležitosti zcela obrátil. "Holky jsou úžasné. A prostituce je legální," pochvaluje si a pobyt ve Švýcarsku mu najednou připadá jako "život v pohlednici".

Nadále si ale všímá bohatství, a také údajné arogance většiny obyvatel a vyjadřuje sympatie s těmi, kteří žijí na okraji společnosti. "Zasraní pracovníci u McDonalda si vydělají víc než já. Mají nějakých 50 000 franků za rok." Zastává se "chudáků cikánů" a tvrdí, že nikdy "neviděl rasističtější národ, než jsou Švýcaři", kteří se prý na všechny dívají shora, "dokonce i jeden na druhého". "Všichni evidentně nenávidí cikány," přisadil si údajný Snowden.

 

Pozoruhodnější však je údajný Snowdenův komentář k někdejšímu případu vyzrazení tajných informací o možných aktivitách Spojených států v Íránu listu New York Times z roku 2009. Svědčil by totiž o jeho naprostém obrácení názorů. "Tyto lidi by bylo třeba střelit do rozkroku," vyjádřil uživatel TheTrueHOOHA pohrdání lidmi, kteří vynášejí tajné informace: "SNAŽÍ SE rozpoutat válku? Ježíši, oni jsou jak WikiLeaks."

Švýcarská vláda podle agentury DPA nyní po Spojených státech požaduje objasnění Snowdenových aktivit v Ženevě.