Michal Uhl se věnuje tématu rovných příležitostí, je členem republikové rady Strany Zelených a vedoucím Odborné sekce gender, jejíž vznik sám inicioval.
Co Vás vedlo k založení Odborné sekce gender ve Straně Zelených?
Považoval jsem za nutné se věnovat problémům souvisejícím s rovnými příležitostmi, problémům, které se objektivně dějí. Již dříve byly snahy nějakým způsobem na tyto problémy upozornit, ale teprve v současné době je cítit společenská poptávka po jejich řešení. Nyní uzrála doba je artikulovat a nabídnout řešení.
Co je třeba primárně změnit, aby se stávající situace postavení žen zlepšila?
Především je nutno tuto problematiku přenést do oblasti rozhodování. Bohužel je stále v naší společnosti živý mýtus, kde muž je živitelem rodiny a žena pečuje o domácnost. Žena je ta pasivní, která se nemá projevovat, a hlavně nemá být aktivní v politice. Ne, ženě nepřísluší pouze rodinná sféra. Musíme uvažovat, že ve společnosti máme padesát procent žen a padesát procent mužů. Pro odpovídající politickou reprezentaci je zapotřebí, aby v parlamentu byly zastoupeny ženy. Je to demokratický prvek, který si celá společnost zaslouží. Aktivní účast žen v politice, stejně jako ve všech rozhodovacích procesech, je základ. Je to první krok ke změně, například v oblasti pracovního trhu.
Podle Vašich slov je společenská diskuse základ. Snažíte se zavést společensko-politickou diskusi, vnést do současné politiky témata genderu. Jak? Cítíte nějaký posun?
Zajisté. Na některé body volebního programu Strany Zelených začaly reagovat jiné politické strany. Jako například právě v oblasti rovných příležitostí v politice. To, že na nás reagují jiné politické strany, považuji za správné. Takto naše politika ovlivňuje politiku celou a já doufám, že správným směrem. Právě díky našemu vlivu se do popředí dostávají problémy dříve považované za marginální. My například máme vnitřní pravidlo strany, podle jehož litery je v každé z našich kandidátek minimálně třetina kandidátů opačného pohlaví.
Vaše činnost zasahuje do mnoha oblastí, zmínil jste problematiku pracovního trhu. Proč právě tu?
Protože ji považujeme za klíčovou. Ženy jsou bohužel stále v mnoha případech znevýhodňovány. Například žena zastávající stejnou pracovní pozici jako muž, dostává statisticky o 25% nižší mzdu. Zaměstnavatel ženu vnímá jako tu, která je vytížená péčí o domácnost, jako tu, která bude na mateřské, tu která se bude starat o nemocné děti. V porovnání s mužem je stavěna do velmi znevýhodněné pozice. V dnešní době je mateřství přítěží při ucházení se o zaměstnání. Je třeba, aby se péče o děti rovnoměrně rozdělila mezi oba rodiče. Nechceme rodinám vnucovat jejich novou podobu, chceme pouze legislativními prostředky nastavit nové férové podmínky, aby si rodiny mohly vybrat, jak to samy chtějí. Nikoli aby stát diktoval nějaký zvýhodňovaný model. Zaměřujeme se na efektivní rozlohu rodičovství, usilujeme o moderní rodinu, o rodinu bez předsudků.
Vaše koncepce podpory rovného dělení rodičovských rolí má blízko k modelu skandinávských zemí. Je odkud si brát příklad, s kým se srovnávat?
Ano. Kupříkladu ochrana žen před domácím násilím je v České republice v současné době stále na velmi nízké úrovni. Byť byl přijat nový zákon, který chrání oběti domácího násilí lépe, než tomu bylo doposud, má současný stav k ideálnímu modelu stále daleko. Takový model můžeme nalézt například v Rakousku nebo Německu, kde je legislativa zpracována tak aby skutečně chránila oběť, nikoli násilníka. Ano, je s kým se srovnávat a máme co dohánět.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist