Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí vyjádřil britským představitelům vděk za propuštění Abdal Basata Muhammada Midžrahího, odsouzeného v Británii za atentát na letoun společnosti PanAm nad skotským Lockerbie.

V pátek večer se sešel s Midžrahím a také s jeho příbuznými. Záběry ze setkání vysílala libyjská televize. Skotská vláda Midžrahího ve čtvrtek propustila s ohledem na jeho špatný zdravotní stav.

Kaddáfího syn Sajf Islám v libyjské televizi řekl, že propuštění souvisí s ropnými a plynovými kontrakty, což britské ministerstvo zahraničí vzápětí popřelo. Kaddáfí mladší tvrdil, že Britové o možnosti propustit Midžrahího hovořili několikrát, a jmenoval bývalého premiéra Tonyho Blaira.

"Jméno Midžrahího bylo na stole při jednání s Brity o všech obchodních kontraktech týkajících se ropy a plynu," řekl Sajf Islám televizní stanici Mutavasit.

Při Blairově návštěvě Libye v květnu 2007 podepsal energetický gigant BP s Libyjci dohodu o těžebním průzkumu za 540 milionů liber (skoro 16 miliard korun). 

Londýn ale trvá na tom, že odpovědnost za propuštění odsouzeného muže nesou skotské úřady. "Britská vláda s libyjskou v souvislosti s Midžrahím neuzavřela žádnou dohodu a záležitost nesouvisí s britskými obchodními zájmy," citovala stanice BBC jednoho z mluvčích ministerstva zahraničí.

Ministr zahraničí David Miliband už dřív označil za "špinění jeho osoby i vlády" jakékoli spekulace o snaze vylepšit propuštěním Midžrahího vztahy s Tripolisem.

"Zápach postranního kupčení" 

Kaddáfí ale při pátečním setkání s Midžrahím děkoval britskému premiérovi Gordonu Brownovi a královně Alžbětě II. za to, že skotským úřadům "doporučili" Midžrahího propustit. "Je to krok, který je v zájmu vztahů obou zemí a také v zájmu mého osobního přátelství s nimi. Určitě se to pozitivně odrazí ve všech odvětvích naší spolupráce," řekl.

V Británii se hovoří o zrušení cesty vévody z Yorku do Libye plánované na září. Mluvčí ministerstva zahraničí k tomu řekl, že britská vláda zatím nedostala z Libye oficiální pozvánku k návštěvě.

List The Times v sobotu napsal, že je Midžrahí odhodlán před smrtí dokázat, že se stal obětí justičního omylu. Odsouzen byl v roce 2001 na doživotí. Při explozi letadla v roce 1988 nad Lockerbiem zahynulo 270 lidí, hlavně Američanů.

Většina britských listů soudí, že propuštění Midžrahího nic nepřineslo Londýnu, Tripolisu ani Edinbourghu. Deník The Independent napsal, že britskou vládu zaskočila kritická reakce Washingtonu.

"Pouze chudáci mohou věřit, že důvodem k tomuto rozhodnutí nebyly politické zájmy a že o něm Londýn s Edinbourghem nekonzultoval. Zápach postranního kupčení mohou necítit pouze naivky," napsal list.

Ekonomický deník Financial Times se domnívá, že propuštění Midžrahího neznamená konec kauzy. Londýn se z ní prý šikovně vykroutil, když odpovědnost svalil na Skotsko.

"Rodiny 270 obětí zůstaly opouštěny. Je třeba dále vyšetřovat, protože všechny otázky skrývající se za tím krutým zločinem nebyly plně objasněny," napsal FT. List The Sun považuje triumfální přivítání Midžrahího v Libyi "za odporné, skandální, ale nevyhnutelné představení".

Příbuzní obětí chystají protesty 

Za "trestuhodné" považuje vítání Libyjce doma v Tripolisu také americký prezident Barack Obama. Jeho mluvčí Robert Gibbs označil snímky z vítání na letišti za "skandální a nechutné". Midžrahího na letišti vítaly stovky lidí s libyjskými a skotskými vlajkami, ale podle agentur to bylo na libyjské poměry velmi mírné přijetí.

Příbuzní amerických obětí útoku chtějí 23. září protestovat v New Yorku, kdy má Kaddáfí vystoupit v OSN. Většinu z těchto lidí Midžrahího propuštění rozhořčilo.

Soustředili se teď na organizaci protestu a taky na prosincové výročí tragédie, které se má připomínat na Syracuské univerzitě, kam chodilo 35 z obětí. K protestu se chce připojit mnoho dalších organizací, které hodlají vyjádřit nesouhlas s postupem Británie.

"Předložím důkazy své neviny"

Midžrahí mezitím zopakoval, že je nevinný a chce předložit důkazy. "Kdyby ve Spojeném království byla spravedlnost, byl bych zproštěn viny, anebo byl verdikt anulován, protože byl chybný. Byl to justiční omyl," citují The Times Libyjce.

Údajně si nikdy nedovedl představit, že by se mohl jednou do Libye vrátit. "Na tuto chvíli jsem dlouho čekal. Mohu jen poděkovat Bohu," dodal propuštěný terorista, na němž byly podle agentury AFP jasně viditelné známky nemoci.