Policie zadržela ve středu Rakušana, který údajně zamýšlel narazit letadlem do budovy německého Spolkového sněmu v Berlíně. Rakouské úřady podle agentury DPA zjišťují, zda útok skutečně plánoval.

Informaci o plánovaném útoku přinesl nejčtenější rakouský bulvární list Kronen Zeitung, německá prokuratura v Karlsruhe se ale o případu v sobotu vyjadřovala zdrženlivě. Podle ní neexistují žádné podklady pro konkrétní přípravu teroristického útoku v Německu.

Podobně mluví i vídeňské státní zastupitelství. "Původně jsme měli podezření, ale dosavadní výsledky vyšetřování to zatím nepotvrdily," řekla vrchní státní zástupkyně Marie-Luise Nittelová s tím, že pátrání je teprve na začátku a bude intenzivně pokračovat.

Pětadvacetiletý Rakušan Thomas J., který konvertoval k islámu, podle Kronen Zeitung měsíce trénoval na leteckém simulátoru obdobu atentátu, který spáchali teroristé v USA 11. září 2011.

Současně se zmíněným Rakušanem zadrželi policisté na vídeňském letišti Schwechat dva muže a ženu. Trojice, která byla po výsleších propuštěna, chtěla podle úřadů odletět do Pákistánu, kde se měla zúčastnit výcviku v teroristickém táboře.

Rakouská policie již na konci května zadržela na základě německého zatykače údajného šestadvacetiletého islámského extremistu Jusufa O.

Tento Němec tureckého původu je podezřelý z příslušnosti k teroristické organizaci Němečtí mudžáhidé Talibanu (DTM), o níž je v poslední době slyšet stále častěji. Třebaže její cíle leží primárně v Afghánistánu, kvůli německému podílu na misi NATO se zaměřují i na Německo.

Nejznámějším členem DTM byl v dubnu 2010 zabitý Eric Breininger.

Související