Ke třem rokům vězení s podmíněným dvouletým odkladem soud v běloruském Hrodnu odsoudil polského novináře Andrzeje Poczobuta za urážku prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom polská agentura PAP. Žalobce pro Poczobuta požadoval nepodmíněný trest tří roků pracovního tábora.

"Hlavním cílem režimu bylo, abych se zřekl toho, v co věřím," řekl po odchodu z budovy soudu Poczobut. "Ale s hodnotami, ve které se věří, se neobchoduje," dodal.

Poczobut pracoval jako běloruský zpravodaj vlivného polského deníku Gazeta Wyborcza. Ve svých komentářích pro polský list a opoziční běloruské servery napsal, že Lukašenko v Bělorusku "utahuje šrouby" a veškerým svým chováním dokazuje, že "běloruský systém je nereformovatelný". Za tato slova mu nejprve běloruské ministerstvo informací odebralo akreditaci, poté následovala vazba a žaloba.

Novinář řekl, že hodlá psát kriticky o Bělorusku dál.

Poláci protestují proti rozsudku

Podle polského ministerstva zahraničí je rozsudek nad Poczobutem nespravedlivý, proces nesplnil podmínky vlády práva. "Vyzýváme běloruské úřady, aby propustily a rehabilitovaly všechny politické vězně a přestaly s represemi," vzkazuje Varšava Minsku. Bez toho podle polské diplomacie nebude možný návrat k normálnímu dialogu mezi Běloruskem a Polskem i Evropskou unií. Polsko v tomto pololetí evropské sedmadvacítce předsedá.

Na Poczobutovu obranu se už dříve postavila Evropská unie, OBSE, polští politici i americký prezident Barack Obama. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International Poczobuta uznala za vězně svědomí.

Poczobut působil také ve Svazu Poláků v Bělorusku, který úřady v Minsku neuznávají.

Před běloruskou ambasádou ve Varšavě se dnes konala demonstrace na podporu vězněného novináře a dalších politických vězňů.

Související