Ruské velvyslanectví v Praze zaslalo českému prezidentovi Václavu Klausovi kondolenci Ruska k úmrtí českého exprezidenta Václava Havla v pondělí. ČTK to v úterý potvrdil mluvčí ruské ambasády v Praze Vladimir Fjodorov.

"Kondolence byla odeslána včera oficiální diplomatickou cestou, jménem vedení Ruské federace, tedy prezidenta Medveděva a premiéra Putina. Adresována byla panu prezidentu Klausovi," řekl Fjodorov.

Více se zatím ambsáda k věci vyjadřovat nechce. Její pracovnice naší redakci udala telefonní číslo, na které se lze údajně obrátit pro informaci, avšak na vyzvánění zde během následujících hodin nikdo neodpovídal.

Hrad přijetí kondolence potvrdil

Tiskové oddělení oddělení Pražského hradu informaci o existenci dopisu v rozhovoru pro IHNED.cz potvrdilo, detaily o jeho znění však nesdělilo.

Ruská média v úterý znovu zaznamenala, že Kreml ruskou veřejnost oficiálně o své kondolenci neinformoval. "Rusko se ocitlo mezi nemnohými zeměmi, které vyjádřily oficiální soustrast nad úmrtím severokorejského vůdce Kim Čong-ila. Odchodu Václava Havla jako by si ruské oficiální osoby ani nepovšimly," konstatoval moskevský rozhlas.

Dosavadní mlčení Kremlu k nedělnímu skonu českého exprezidenta dávala média do souvislosti s kritikou Václava Havla na adresu bývalého ruského prezidenta a nynějšího premiéra Vladimira Putina. Právě Havel nejvýrazněji přispěl k tomu, že ruský premiér letos nedostal prestižní německou cenu Quadriga. Pohrozil totiž, že cenu, kterou byl vyznamenán v roce 2009, vrátí, pokud ji dostane Putin.

Podle ruských médií povede delegaci Moskvy na pátečním Havlově pohřbu federální ombudsman Vladimir Lukin. S odvoláním na informace z Lukinovy kanceláře to oznámila agentura Interfax.

Čtyřiasedmdesátiletý ruský politolog, historik a diplomat je veřejným ochráncem práv od roku 2004. V roce 1968 byl podle ruského tisku odvolán ze svého působení v Praze, když vyjádřil nesouhlas s intervencí vojsk Varšavské smlouvy.

Opozice v Moskvě chystá vzpomínkovou akci

Na českém velvyslanectví v Moskvě se v úterý kromě několika desítek ruských umělců, vědců a spisovatelů do kondolenčních listin zapsal bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov. K Havlově fotografii položil kytici rudých růží.

V pátek, v den Havlova pohřbu, proběhne v Moskvě smuteční vzpomínkový večer, který organizuje nevládní hnutí Memorial.

Účast na čtení z Havlových děl a promítání dokumentárních snímků o jeho životě oznámila přední ruská obhájkyně lidských práv a předsedkyně moskevské Helsinské skupiny Ljudmila Alexejevová, opoziční novinář Vitalij Jaroševskij, ruští bohemisté a překladatelé Havlových děl.

Související