Německá ministryně školství Annette Schavanová kvůli své plagiátorské aféře odstupuje. Na nedělní tiskové konferenci kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že její odchod přijala s "těžkým srdcem". Schavanová je již druhým ministrem z kabinetu Merkelové, který tak kvůli opisování vědecké práce činí.

Důvěrnice a blízká spojenkyně Merkelové odmítala dlouho rezignovat. Univerzita v Düsseldorfu v ale minulý týden odebrala kvůli opisování v dizertační práci doktorský titul.

Schavanová už v úterý prostřednictvím svých právních zástupců vzkázala, že rozhodnutí rady filozofické fakulty düsseldorfské univerzity napadne u soudu.

Ta v její vědecké práci z roku 1980 shledala "úmyslný záměr o podvod", když "v celé dizertaci systematicky a záměrně uváděla myšlenky, které ve skutečnosti nepocházely od ní". Schavanová to však popírá.

Podle opozice ale bývalá místopředsedkyně kancléřčiných křesťanských demokratů (CDU) ztratila kvůli plagiátorství a odebrání vysokoškolského titulu veškerou důvěryhodnost jako ministryně odpovědná za vědu a školství. Měla by proto okamžitě odstoupit. CDU včetně Merkelové ale za Schavanovou stála do posledního okamžiku, tlak byl ale zřejmě velký.

"Paní Schavanová už není jako ministryně pro vědu důvěryhodná. Měla by z toho vyvodit důsledky. Měřítka musí být pro všechny stejná - bez ohledu na osobu," uvedla generální tajemnice nejsilnější opoziční strany, sociální demokracie (SPD) Andrea Nahlesová. K odchodu ministryni vyzvala i šéfka poslanecké frakce Zelených Renate Künastová.

Kritici Schavanové připomínají její slova z roku 2011, kdy během plagiátorské aféry tehdejšího ministra obrany Karla-Theodora zu Guttenberga prohlásila, že se jako dlouholetá vysokoškolská pedagožka za svého kolegu stydí. Měla by se proto podle nich ke své vlastní kauze postavit stejně a složit funkci.

Související