Římskokatolická církev má nového papeže. Zvolení nástupce Benedikta XVI. oznámil bílý dým, který v 19:07 začal stoupat z improvizovaného komína Sixtinské kaple.

115 kardinálů se radilo dva dny, a nakonec za nového papeže vybrali argentinského kardinála Jorge Maria Bergoglia. Ten se rozhodl, napříště bude používat jméno František. (On-line reportáž čtěte zde)

Hned po svém zvolení si nový pontifik odešel do sakristie Sixtinské kaple, kde se volba konala, oblékl papežský oděv a kolem krku zvláštní štolu z bílé vlny (palium) se třemi vyšitými kříži jako odznak své svrchované moci.

Jméno nového papeže oznámil potom z balkonu u baziliky svatého Petra ve Vatikánu francouzský kardinál Jean-Louis Tauran.

Na Svatopetrském náměstí na nového papeže čekalo údajně až sto tisíc lidí a přijetí jeho jména bylo rozpačité. Většině věřících na náměstí chvíli trvalo, než si uvědomili, který ze 115 kardinálů církev skutečně povede - Bergoglio nepatřil mezi nejžhavější favority volby.

Dav začal skutečně jásat až při papežově prvním žehnání. Nejdřív se ale papež pomodlil za emeritního papeže Benedikta XVI., po němž přebírá papežský úřad.

Kardinálové nového papeže zvolili v pátém hlasování. Veřejnost o favoritech volby stejně jako o průběhu konkláve nic netušila, i proto je výběr nového papeže považován přinejmenším za "překvapivý". Volitelé byli vázáni přísnou mlčenlivostí, za jejíž porušení hrozí viníkovi exkomunikace z církve a odříznuti od světa i kurzů sázkových kanceláří.

Bergoglio je prvním zámořským papežem a také prvním jezuitou, jenž usedá na papežský stolec. Po více než 1200 letech je prvním papežem, který se narodil mimo Evropu. Tím předchozím byl Řehoř III., který pocházel ze Sýrie a katolickou církev vedl v letech 731 až 741. I před ním zasedlo na Petrův stolec několik mimoevropských papežů, vesměs původem z afrických či asijských provincií někdejší římské říše.

Papežský twitter ožil

S ohlášením nového papeže Františka také opět ožil papežův účet na internetové síti Twitter (@Pontifex). "Habemus papam Franciscum (Máme papeže Františka)," byl první tweet, jak se těmto zprávám říká, který se na papežově účtu na Twitteru objevil ve 20:33 SEČ.

Twitterový účet byl neaktivní od 28. února, kdy z čela římskokatolické církve odstoupil předchozí papež Benedikt XVI.

Benediktovi založil Vatikán účet na Twitteru teprve loni v prosinci. Brzy měl miliony příznivců. František I. jich měl necelou hodinu po vystoupení na veřejnosti přes 1,7 milionu. Jeho účet byl také již v osmi jazykových mutacích.

Volba byla o sice něco delší, než předchozí, předem se ale odhadovalo, že konkláve potrvá zhruba do pátku. Při poslední volbě Joseph Ratzinger získal potřebné dvě třetiny všech hlasů ve třetí volbě.

Zvolením šestasedmdesátiletého papeže dali kardinálové jasně najevo, že nestojí o rázného, mladého pontifika, který by církvi vládl po desetiletí. Chtějí raději zkušeného, populárního kněze, který bude schopný přivést do církve věřící, napsala dnes agentura AP v hodnocení volby ve Vatikánu.

Kardinálové podle agentury překonali při konkláve "hluboké rozpory" dříve, než se čekalo. "František byl zvolen v jednom z nejrychlejších konkláve za poslední léta, což je pozoruhodné vzhledem k faktu, že neexistoval jasný favorit a že církev prožívá neklidné období korunované překvapivou rezignací Benedikta XVI," napsala agentura.

Dým nad Sixtinskou kaplí v přímém přenosu

Věřící i média se o průběhu konkláve dozvídali jen díky kouři stoupajícím z improvizovaného komína nad Sixtinskou kaplí.Černý dým na znamení toho, že o papežovi rozhodnuto není, se objevil poprvé v úterý večer, znovu potom ve středu ráno.

Ve středu po sedmé hodině už nad sixtinskou kapli stoupal dým bílý, který světu oznámil, že má nového papeže. Stovky věřících na Svatopeterském náměstí v tu chvíli začaly jásat, nový papež je ale nechal čekat téměř hodinu, než se před nimi - poprvé v nové roli - ukázal.

Dění kolem volby nového papeže jsme sledovali on-line:

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
13.3.2013 22:30 | Vážení čtenáři, naše on-line reportáž tímto končí. Ohlasy na nového papeže i dění ve Vatikánu však budeme i nadále sledovat. Děkujeme za pozornost a přejeme příjemný večer.
13.3.2013 22:19 | Přišli mne hledat na konec světa, děkoval papež kardinálům

František I. se při prvním vystoupení před věřícími nejdříve pomodlil za emeritního papeže Benedikta XVI. Před požehnáním rovněž vyzval k modlitbě za celý svět a za bratrství v církvi. Poprosil také věřící, aby se modlili i za něj. Prohlásil, že kardinálové, kteří ho zvolili, jej "šli hledat až na konec světa".

13.3.2013 22:18 | Do Vatikánu míří blahopřání z Bílého domu, OSN i EU

Špičky světové politiky dnes zaslaly blahopřání novému papeži Františku I. Pozdravy do Vatikánu poslal americký prezident Barack Obama i britský premiér David Cameron. Ten nazval dnešek "slavným dnem pro 1,2 miliardy katolíků po celém světě".

Kardinálu Jorgemu Bergogliovi, který se stal prvním papežem z Latinské Ameriky, popřáli i vedoucí představitelé Evropské unie. Unijní prezident Herman Van Rompuy a předseda Evropské komise José Barroso přejí nové hlavě římskokatolické církve "dlouhý a požehnaný pontifikát".

13.3.2013 21:52 | AP: Vatikán nestojí o rázného papeže, který by vládl desetiletí

Zvolením šestasedmdesátiletého papeže dali kardinálové jasně najevo, že nestojí o rázného, mladého pontifika, který by církvi vládl po desetiletí. Chtějí raději zkušeného, populárního kněze, který bude schopný přivést do církve věřící, napsala dnes agentura AP v hodnocení volby ve Vatikánu.

Kardinálové podle agentury překonali při konkláve "hluboké rozpory" dříve, než se čekalo. "František byl zvolen v jednom z nejrychlejších konkláve za poslední léta, což je pozoruhodné vzhledem k faktu, že neexistoval jasný favorit a že církev prožívá neklidné období korunované překvapivou rezignací Benedikta XVI," napsala agentura.

13.3.2013 21:51 | Schwarzenberg: Zvolení Bergoglia papežem je dobré rozhodnutí

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) považuje zvolení argentinského kardinála Jorga Maria Bergoglia papežem za velice dobré rozhodnutí. Katolická církev má podle něho v současné době nejsilnější zakotvení právě v Latinské Americe.

"Zajímavé také je, že ač nový papež je člen Tovaryšstva Ježíšova, tak že přijal jméno František. Je na tom znát, že tento úkol bere s velkou pokorou. Svatý František založil řeholní řád bez veškerého majetku, takže je velice pozitivní, že si ho nový papež vzal za svůj vzor," vzkázal ministr skrze mluvčí.

13.3.2013 21:46 | Překvapení, shodují se média i věřící

Výběr papeže překvapil řadu komentátorů i věřících.

13.3.2013 21:39 | S nástupem Františka I. znovu ožil papežův Twitter

S dnešním ohlášením nového papeže Františka I. ve Vatikánu opět ožil papežův účet na internetové mikroblogové síti Twitter (@Pontifex). "Habemus papam Franciscum (Máme papeže Františka)," byl první tweet, jak se těmto zprávám říká, který se na papežově účtu na Twitteru objevil ve 20:33.

13.3.2013 21:25 | Viva il Papa

Davy přijaly jméno nového papeže zprvu s rozpaky, jásot propukl aý po prvním žehnání.

13.3.2013 21:16 | Jižní Amerika "táhne"

„Messi, Papež, Brazílie 2014. Co víc si můžeme přát?" napsal blogger Osvaldo Santacruzabascal v online debatě největšího argentinského deníku Clarín.

13.3.2013 21:08 | Papež žehnal věřícím

Nově zvolený papež František I. z balkonu u baziliky svatého Petra dnes večer udělil první požehnání. Nejdříve se ale pomodlil za emeritního papeže Benedikta XVI., po němž přebírá papežský úřad. Na vatikánském Svatopetrském náměstí nového nejvyššího pontifika vítaly desetitisíce lidí.

Související