Šestnáctičlenný tým vědců z brněnské Masarykovy univerzity se ke své vědecké stanici v Antarktidě chilským ledoborcem nedostal.

Do stanice na Roosově ostrově v zálivu, který je pokryt silnou vrstvou ledu, je musel přepravit vrtulník. Kapitán loď nedostal blíž než 18 kilometrů od stanice. 

Vědci si do vrtulníku mohli vzít jen nejnutnější zavazadla. Na palubě ledoborce tak zůstaly kontejnery s materiálem, bez něhož se budou muset zatím obejít. 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Necelých dvacet kilometrů dělilo chilskou loď s českou vědeckou výpravou na palubě od antarktické stanice J. G. Mendela, když cesta po moři skončila. Ledoborec totiž neprorazil silný led. Pro specialisty tak musel přiletět vrtulník.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.