Pro připojení ukrajinského poloostrova Krym k Ruské federaci se v nedělním referendu vyslovilo podle volební komise 96,77 procenta hlasujících.

Volební účast podle ruských médií přesáhla 80 procent, výsledek je tak v souladu s očekáváním. Západní země referendum neuznávají a hrozí Rusku sankcemi. O nich se bude zřejmě jednat už v pondělí.

Samotné referendum se uskutečnilo bez vážnějších problémů a šéf volební komise Michail Malyšev na tiskové konferenci po skončení hlasování prohlásil, že na průběh referenda nebyla podána žádná stížnost.

Kyjev a západní mocnosti znovu zopakovaly, že neuznávají legitimitu referenda, a v pondělí se chystají oznámit sankce vůči Rusku. Ruský prezident Vladimir Putin však trvá na tom, že referendum je v souladu s mezinárodním právem a Rusko bude respektovat jeho výsledek. To v neděli večer také zopakoval v telefonickém rozhovoru se svým americkým protějškem Barackem Obamou.

Ministři zahraničí EU, kteří se sešli v Bruselu, schválili sankce vůči 21 lidem z Ruska i Krymu. Týkat se budou zmrazení majetku a omezení cest do Evropské unie. Další opatření budou podle ministrů následovat. Evropská unie je připravena podepsat asociační dohodu s Ukrajinou 21. března.

Sankce proti sedmi ruským představitelům schválily také USA. Kromě nich jsou sankce uvaleny také na čtyři Ukrajince – Viktora Janukovyče, krymského premiéra Sergeje Aksjonova, šéfa krymského parlamentu Vladimira Konstantinova a ukrajinského oligarchu Viktora Medvedčuka. 

Proti uvalování sankcí se vyslovila Čína, podle které nejsou nejlepším řešením situace.

NATO v pondělí také rozhodlo, že podpoří vojenskou spolupráci s Ukrajinou. Ta by měla dostat víc vojenského vybavení a zúčastnit se více společných manévrů.

Ukrajinský parlament mezitím schválil částečnou mobilizaci, kterou navrhl úřadující prezident Oleksandr Turčynov. Dvacet tisíc mužů bude rozmístěno v rámci armády a dalších dvacet tisíc bude sloužit v nově vytvořené Národní stráži. 

Krymský parlament vyhlásil nezávislý svrchovaný stát s názvem Krymská republika a zároveň požádal o vstup do Ruské federace jako její nový subjekt. Bezprostředně po schválení dekretu odletěla delegace krymského parlamentu a vlády do Moskvy. Ruský parlament chce schválit připojení Krymu co nejdříve.

Kromě toho schválil krymský parlament znárodnění ukrajinské energetické společnosti Chornomornaftohaz.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
18.3.2014 07:28 | Sankce proti Rusku přijalo i Japonsko

Japonsko přeruší s Ruskem jednání o zmírnění vízového režimu a zmrazí přípravu dohod o spolupráci v investicích a ve vesmíru a o odvrácení nebezpečné vojenské činnosti v rámci sankcí za rozhodnutí Moskvy uznat nezávislost Krymu na Ukrajině

"Japonská vláda neuznává krymské referendum," uvedl mluvčí japonské vlády Jošihide Suga na pravidelné tiskové konferenci a dodal, že hlasování nebylo platné, protože se uskutečnilo v rozporu s ukrajinskou ústavou. "Ruské uznání nezávislosti Krymu porušuje svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny, což je politováníhodné," dodal.

18.3.2014 07:28 | Příklad Krymu chtějí následovat separatisté z Podněstří

Hned po Krymu se k Rusku chce připojit i nikým neuznaná Podněsterská republika, která se před lety za přispění ruských vojáků odtrhla od Moldavska. Nyní její vedení požádalo ruské poslance, aby vytvořili možnost přijetí Podněstří do řad Ruské federace.

17.3.2014 21:13 | Francie by mohla pozastavit prodej vojenských lodí Rusku

Francie by mohla zrušit prodej vrtulníkových a výsadkových lodí třídy Mistral Rusku, pokud ruský prezident Vladimir Putin bude dále vyhrocovat situaci na Ukrajině. Uvedl to dnes šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius.

"Pokud Putin bude pokračovat v tom, co dělá, můžeme zvážit, že zrušíme tyto prodeje, ale žádáme ostatní, aby postupovali obdobně," řekl Fabius v televizním rozhovoru podle agentury AFP. Upřesnil však, že zrušení prodeje vojenských lodí by bylo součástí až třetí úrovně sankcí proti Rusku.

Až donedávna se Francie vyhýbala diskusím o tom, zda by mohla pozastavit kontrakt s Ruskem z roku 2011 na dodávku dvou vrtulníkových lodí Mistral s opcí na další dvě v hodnotě 1,2 miliardy eur (32,8 miliardy Kč). Dlouho diskutovaný nákup byl prvním velkým nákupem ruské armády v zahraničí od rozpadu Sovětského svazu. Rusko se rozhodlo koupit lodě kvůli napojení na vyspělé technologie. To v té době vyděsilo některé další členy Severoatlantické aliance (NATO), zvláště vzhledem k válce v Gruzii v roce 2008.

17.3.2014 20:41 | Jaceňuk: Nabízíme mír, Rusku nabízí válku

"My nabízímě mír, Rusko nabízí válku," řekl ukrajinský premiér Arsenik Jaceňuk serveru CNN

17.3.2014 19:58 | K dalším sankcím se přidala i Kanada

Podle ukrajinského ministerstva zahraničí přistoupila k dalším sankcím i Kanada. Sankce se budou týkat ekonomiky i cestování.

Sankce se budou týkat osob z Ruska i Ukrajiny. 

"Týká se to jednotlivců, kteří jsou zodpovědní za oslabení suverenity a územní celistvosti Ukrajiny a kteří usnadnili ruskou vojenskou intervenci na Ukrajině," píše se v prohlášení kanadského premiéra. 

Celé prohlášení si můžete přečíst zde.

17.3.2014 19:56 | Reportér HN Ondřej Soukup na Krymu

17.3.2014 19:50 | Kyjev Post: Ukrajinská vláda odmítá odvolat vojska z Krymu a připravuje se na válku

Ukrajinští lídři podle serveru Kyjev Post odmítají postoupit jakoukoli část poloostrova a připravuje svoje vojáky na válku. 

Podle vůdce opozice Vitalije Klička zůstanou vojáci na svých základnách i po 21. březnu. V ten den končí příměří dojednané mezi Ruskem a Ukrajinou. 

17.3.2014 19:41 | Putin dekretem uznal nezávislost Krymu na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin uznal nezávislost Krymu na Ukrajině, kterou dnes vyhlásil krymský parlament. Podle agentury RIA Novosti tak učinil podpisem příslušného dekretu. Uznání nezávislosti je považováno za první krok k budoucímu připojení separatistického poloostrova k Ruské federaci.

17.3.2014 19:35 | Seznam Ukrajinců, kteří jsou na seznamu lidí, na něž uvalila EU sankce

Sergej Aksjonov (41) - krymský předák, de facto "premiér"

Denys Berezovskyj (39) - velitel ukrajinského námořnictva

Serhij Cekov (60) - místopředseda krymského parlamentu

Alexej Čalyj (52) - ruský podnikatel, zvolený v únoru lidmi na demonstraci starostou Sevastopolu

Vladimir Konstantinov (57) - předseda krymského autonomního parlamentu

Rustam Temirgalijev (37) - místopředseda krymské vlády

Petro Zima - šéf Bezpečnostní služby Krymu

Jurij Žerebcov - poradce předsedy krymského parlamentu

17.3.2014 19:32 | Seznam Rusů, kteří jsou na seznamu lidí, na něž uvalila EU sankce

Jevgenij Bušmin (55) - zástupce předsedy horní komory ruského parlamentu, Rady federace

Vladimir Džabarov (61) - první zástupce předsedy zahraničního výboru Rady federace

Alexandr Galkin (55) - velí ruské "speciální operaci" na Krymu

Andrej Klišas (41) - předseda ústavněprávního výboru Rady federace

Sergej Mironov (61) - člen předsednictva dolní komory ruského parlamentu, Státní dumy

Viktor Ozerov (56) - předseda branného výboru Rady federace

Oleg Pantělejev (61) - první zástupce předsedy výboru pro parlamentní otázky Rady federace

Nikolaj Ryžkov (84) - člen výboru pro regionální politiku Rady federace

Alexandr Totoonov (56) - člen výboru pro kulturu, vědu a informace Rady federace

Anatolij Sidorov (55) - velitel jihozápadního vojenského okruhu

Leonid Sluckij (46) - zástupce předsedy dolní komory ruského parlamentu, Státní dumy

Alexandr Vitko (52) - velitel Černomořské flotily

Sergej Železňak (43) - místopředseda Státní dumy

Související