Blázinec kolem hloupého telefonu 3310 může Nokii ještě mrzet. Plastová vzpomínka na minulost upoutala pozornost ke značce Nokia, ale zároveň v podstatě vymazala mnohem důležitější telefony, které se pod značkou představily v Evropě. Řada telefonů s jednociferným označením je pro budoucnost legendární značky mnohem důležitější, ale slyšet o nich moc nebylo.

Na první pohled vypadají nokie s Androidem jako další nezajímavé mobily s relativně nízkou cenou. Chybí jim prvky, které by je odlišily od konkurence a přilákaly pozornost. Něco jako dvojité fotoaparáty u Huawei nebo "nekonečné" displeje u LG G6 a Galaxy S8. V jednoduchosti ale může být konkurenční výhoda. Zvláště když máte požehnání od Googlu a v zádech největšího výrobce elektroniky na světě – tchajwanský Foxconn.

 

Související
Video Nokia 6

Povědomý design

Vymyslet snadno identifikovatelný design chytrého telefonu není žádná legrace a HMD Global se o nic takového v podstatě nesnaží. Finové ale mají výhodu v tradici značky Nokia, a tak nejlevnější model Nokia 3 vypadá podobně jako Lumia 925. Už fakt, že nejlevnější dostupná "chytrá" nokie používá stejnou kombinaci kovu a plastu jako kdysi nejvyšší model telefonu se systémem Windows Phone, je zajímavý.

Nejvyšší model Nokia 6 pak zase připomíná díky čtečce otisků prstů pod displejem Samsung, celé tělo telefonu je ale kovové, z jednoho kusu obráběného hliníku. Díky kvalitním materiálům i telefon, který se bude prodávat asi za šest tisíc korun, působí luxusním dojmem.

HMD Global nenechává nic náhodě, a tak své telefony rovnou nabídne v několika barevných kombinacích, které se osvědčily jiným výrobcům. Nechybí tak růžové zlato nebo tmavě modrá, která sluší Nokii stejně jako Honoru 8 nebo Pixelu od Googlu. S populárními barvami i známým designem v kombinaci s důvěryhodnou značkou by to HDM Global jako "nová Nokia" nemělo mít nijak těžké.

Výbava bez překvapení

Nové nokie začínají podobně jako Xiaomi – hezky odspodu. Asi bude chvíli trvat, než se pod značkou Nokia dočkáme telefonů, jako je Honor 8 nebo OnePlus 3T, jež nabízejí výbavu špičkových modelů, ale za poloviční cenu. Místo toho na trh míří tři modely, jež se drží trochu při zdi, aby oslovily masu, která nechce za telefony utrácet polovinu průměrného platu.

Nokia 3 jako nejhůře vybavený model na papíře rozhodně nenadchne - HD displej, 2 GB RAM, 16GB úložiště a dva 8Mpx fotoaparáty. Procesor navíc dodává MediaTek. Nechybí podpora paměťových karet, k dispozici bude i Dual SIM varianta, ale to je vše. Vztaženo k ceně, která by se měla pohybovat kolem čtyř tisíc korun to není špatné, ale také to není žádný trhák.

Související
Video Nokia 3

Třetiřadé čínské značky ve stejné ceně dokážou nabídnout třeba Full HD displej, možná více RAM… Ale to není všechno. U Nokie se dá očekávat, že to celé bude dohromady dobře fungovat. To se týká i slibované podpory LTE nebo fotoaparátu, který by měl být v dané cenové hladině jasně nadstandardní.

Nokia 5 už je na tom lépe, ale hvězdou návratu finské značky by se měla stát nejlépe vybavená verze s označením Nokia 6. U tohoto modelu už je za kompromisní možné označit pouze použitý procesor Snapdragon 430, který patří k tomu nejlevnějšímu, co Qualcomm prodává. Jinak je výbava příjemná. Full HD rozlišení je při úhlopříčce 5,5" nutnost, ale model "art black" se 4 GB operační paměti a 64 GB prostoru by mohl oslovit i náročnější uživatele, kteří na telefonu nebudou moc hrát hry, ale jinak se nechtějí omezovat.

Standardní Nokia 6 bude mít 3 GB RAM a 32 GB prostoru, což je ve střední třídě telefonů standard. Fotoaparát zůstane nadstandardem díky 16Mpx senzoru na zadní straně telefonu. Kromě toho nabídne Nokia 6 dvojici reproduktorů a chybět nemůže ani čtečka otisků prstů. Cena Nokie 6 vychází v přepočtu na 6200 korun, lépe vybavená verze by měla stát asi 7500 korun, což není špatné.

Software jako od Googlu

I když nové nokie mohou na papíře prohrávat s jinými telefony co se týká výbavy, budou mít na své straně obrovskou výhodu: software. Už přímo v Barceloně, kde jsem si mohl telefony vyzkoušet, bylo zřejmé, že softwarový tým HDM Global ví, co dělá. Zřejmá je také úzká spolupráce s Googlem. Díky tomu by se nové nokie měly dočkat pravidelných aktualizací s tím, že bezpečnostní aktualizace bude firma uvolňovat ve stejný měsíc jako Google, a to by byla velká změna – nejen v oblasti levných telefonů, ale obecně.

Latest Android v2

Na vystavených telefonech byl systém v základním provedení podle aktuálních pravidel Googlu, to znamená bez některých aplikací, které jsou dnes běžné: Chyběla sociální síť Google Plus a komunikační nástroj Hangouts. Zato nokie měly asistenta Google Assistant, který ovšem zatím v Česku nefunguje.

Na některých kusech byly i další aplikace, například od Amazonu, nebo hry, ale není jisté, zda šlo o programy, které budou v telefonu předinstalované, popřípadě zda firma u modelů určených pro Evropu bude nabízet předinstalované aplikace. I v tom by byly nokie příjemnou výjimkou.

Nakonec důležitější než popis specifikací je to, jaký dojem telefony dělají v praxi. Ani na základní Nokii 3 fungoval Android 7 bez zádrhelů, a to je obrovský rozdíl proti levným telefonům "neznačkových" výrobců a vlastně i těch značkových. Ti totiž na nejlevnějších telefonech extrémně šetří a dávají tak prostor vyniknout třeba Xaiomi nebo Honoru.

Díky kvalitnímu zpracování, výbavě i softwaru je o nokie s Androidem zájem – ne tolik mezi návštěvníky, kteří se hrnuli k 3310, ale mezi nákupčími velkých obchodníků i mobilních operátorů. Ti čeští se k zalistování nových nokií oficiálně nevyjádřili, ale to neznamená, že se do jejich nabídky nedostanou.