Ještě jsme nestačili dotestovat první OLED televizor značky Philips a firma představila nástupce, který má mít alespoň stejně kvalitní obraz, ale zároveň nižší cenu. Televize Philips 55POS9002 má 55" OLED panel od LG, ale zároveň přidává unikátní technologii Ambilight a nový čip pro zpracování obrazu. Lepší obraz a kvalitní evropský design slibují i ostatní nové modely, které se tento týden představily v Madridu.

Podobně jako při představení novinek Sony letos v lednu se bez ohledu na kvality dalších televizorů stala jediným centrem pozornosti právě nová OLED televize. Rozdíl mezi OLED panely, ve kterých každý z osmi milionů obrazových bodů funguje samostatně, a LCD panely, které mají u Philipsu v nejlepším případě 128 LED žárovek tvořících podsvícení, je stále obrovský.

Nejzajímavější zprávou přitom bylo, že se nový model začne pravděpodobně prodávat za cenu ještě nižší, než byla úvodní cena modelu 901F, který v redakci právě testujeme. I když je 901F s cenou kolem 90 tisíc korun levnější než srovnatelná televize od LG se stejným panelem, vzbuzuje díky „polární záři“ funkce Ambilight a kvalitnímu ozvučení ještě lepší dojem.

Philips 9002 OLED TV

5P pro vyvolené

Podobně jako u fotoaparátů je i u televizí obrazový procesor klíčem, jak získat co nejlepší obraz. V situaci, kdy ani kvalitní Full HD signál není samozřejmý, jsou softwarová kouzla s obrazem extrémně důležitá. Philips proto pro dva nejvyšší modely v nové modelové řadě vyvinul systém s označením 5P podle pěti oblastí, ve kterých nabízí zlepšení proti loňské modelové řadě. Jde o vylepšení ostrosti, zdrojového obrazu, kontrastu, zobrazení pohybu a podání barev.

Nový systém od Philipsu navazuje na předchozí řešení „perfectPixel“, jež využívalo tři různé čipy pro zpracování obrazu a zahrnovalo 19 různých kroků. Novinka s označením 5P používá jediný čip, který si navrhl Philips sám a který přidává dalších sedm funkcí zaměřených zejména na vyčištění obrazu od šumu a zlepšení kontrastu.

Nová OLED TV od Philipsu

Výraznější vliv na výsledný obraz má hlavně softwarová úprava kontrastu nezávisle na jasu použitého televizního panelu a odstranění šumu bez rozmazání detailů. Nejvíce byl vliv nového obrazového procesoru vidět na srovnání první a druhé generace OLED televizorů. Model 9002 měl na ukázkovém filmu ještě sytější barvy, přestože oba televizory používaly stejný OLED panel od LG Electronics. V reálném provozu nebudou rozdíly tak výrazné a objeví se zejména u obrazu v nižším rozlišení a s horší kvalitou záznamu.

Bohužel Philips nový obrazový systém omezil pouze na dva nejvyšší modely, vedle OLED 9002 dostane procesor 5P prozatím jen Philips 7502 s LCD VA panelem. Obě tyto televize nabídnou také fyzickou 100Hz obnovovací frekvenci, kterou Philips ještě softwarově zvyšuje na 200Hz. Překvapivě však ani nejlepší LCD obrazovka v nabídce Philipsu nezíská certifikát UltraHD Premium kvůli nedostatečnému maximálnímu jasu. Objektivní certifikaci kvality spojenou zejména s HDR režimem dostane pouze OLED model.

cof

Design a Ambilight téměř pro všechny

Většina nových televizí Philips nabídne alespoň nový design, nové dálkové ovládání a hlavně Ambilight. Zlepšení dálkového ovladače je výrazné, i když firma zachovává základní vlastnosti, jako jsou příjemně velké rozměry a klávesnice na zadní straně ovladače. Nový model má ale menší množství tlačítek, která jsou díky tomu větší a lépe se s nimi pracuje. Levnější modely s malými úhlopříčkami a bez operačního systému pak dostanou v případě bílé barevné varianty také ovladač ve stejné barvě.

Nový design televizorů Philips se projevuje více u dražších televizorů, které mají více kovových prvků včetně plně kovových a tenkých rámečků a nových stojanů. Právě stojany vypadají lépe a praktičtěji než podstavce u stávajících modelů. Zejména u větších televizorů je příjemnější středový stojan místo dvou nožek na krajích televizoru.

cof

Ambilight je technologie, která Philipsu už deset let nabízí jednoznačné odlišení od konkurence. Letos bude Philips na tuto výhodu spoléhat i u levnějších modelů, kde nabídne oboustranný Ambilight, dvě řady LED na zadní straně televizoru. Světlo z LED mění barvu podle barvy obrazu, a opticky jej tak rozšiřuje mimo rámeček televizoru, do prostoru. V kombinaci s tenčími světlými rámečky je tento efekt ještě výraznější.

Střední třída televizorů a špičkové modely pak nabízejí třístranný Ambilight, který je ve výsledku přesvědčivější díky symetričtějšímu šíření barev z obrazu do všech stran, tedy i nad obrazovku. Philips také nabídne podporu HDR obrazu i u levnějších modelů než v současnosti, jde však hlavně o placebo efekt, který se projeví jen mírným zlepšením kontrastu nebo jasu obrazu. Schopnost zobrazit větší množství barevných odstínů nabídne Philips pouze u tří nejvyšších řad televizorů. Ambilight má v tomto případě mnohem výraznější efekt na celkový dojem z obrazu.

Několik měsíců čekání

Nové modely začne Philips prodávat počátkem léta, některé představené modely dokonce ještě nemají finální podobu a mohou se mírně měnit jejich parametry. Počítat lze ale s použitím IPS panelů u levnějších variant, ty nejlepší nabídnou LCD VA obrazovky, které mají sice menší pozorovací úhly, ale vyšší obrazovou kvalitu.

OLED model 9002 se může ještě trochu opozdit, podobně jako příchod první OLED TV od Philipsu. Proti tomu stávajícímu nabídne model 901F podle prvních dojmů jen méně výrazná vylepšení, základní technologie i výbava jsou zaměnitelné. Novinka naopak přijde o integrovaný soundbar pod obrazovkou.

Nové televize koketují s umělou inteligencí díky Android TV a mikrofonům v ovladačích

Nová OLED TV od Philipsu

Nové televize koketují s umělou inteligencí díky Android TV a mikrofonům v ovladačích