Po nedělní výhře ve finále French Open má Roger Federer na svém kontě zisk rekordních 14 grandslamových titulů, navíc jako šestý muž v historii dokázal vyhrát i na Australian Open, Wimbledonu a US Open - tedy všech čtyřech grandslamech.

Vedle vyrovnání rekordu grandslamových titulů Peta Samprase vyrovnal i rekordní počet devatenácti grandslamových finále Ivana Lendla. To vše jej opravňuje k tomu, aby byl nazýván nejlepším hráčem tenisové historie.

"Končit nehodlám, chci si tenis užívat co nejdéle"

Sedmadvacetiletý Švýcar by tak klidně mohl odejít do tenisového důchodu. Výhra na posledním chybějícím grandslamu mu však naopak přidala síly do další kariéry.  

"Ano, mohl bych zítra skončit a odejít spokojený. Pro tenhle den jsem bojoval a je to velká výhra, ale neudělám to, protože tenis miluji. Vím, že tenis nebudu moci hrát pořád, ale chci si to užívat co nejdéle."

Teď slyší z každé strany, že překonal velikány Lavera, Borga, Lendla i Samprase. "Je krásné být mezi nejlepšími, jsem na sebe pyšný, ale ať posoudí jiní, jestli jsem nejlepší ze všech.

Mělo by se hodnotit, jak jsem si vedl, jestli dobře, skvěle, velmi dobře, nebo průměrně, až skončím. A končit ještě nehodlám."

"Nedoufal jsem, ale věřil, že Paříž jednou získám"

Přesto k tomuto návalu slávy nikdy nemuselo dojít. Uvědomuje si totiž, co zažil v uplynulém roce a půl. Jeho jediným grandslamovým titulem z tohoto období byl ten z US Open v roce 2008.

Jinak musel útrpně přihlížet, jak jeho dominanci přebírá Rafael Nadal. Nejenže loni dokázal Federera porazit po jeho pěti triumfech ve Wimbledonu, radoval se i ve finále letošního Australian Open.

Roger Federer se všemi svými grandslamovými tituly.

Navíc triumfoval i ve dvouhře na olympijských hrách v Pekingu a především sebral Federerovi pozici světové jedničky. Proto Švýcar ztrácel i naději na zkompletování grandslamů. V Paříži totiž s Nadalem ve finále prohrál třikrát za sebou.

"Nedoufal jsem, ale věřil, že Paříž jednou získám. Čekal jsem na svoji šanci. I proto jsem se udržoval ve skvělé kondici. A věděl jsem, že Rafa (Nadal) nemůže vyhrávat pořád, jednou ve finále nebude a já uspěji."

"Doufám, že ještě něco dokážu"

Teď to dokázal, ale tím by jeho výčet rekordů končit nemusel. "Doufám, že ještě něco dokážu. Především ale musím zůstat fit, to je samozřejmě nejdůležitější, protože motivace a chuť dál hrát a ještě něco vyhrát nejsou problémem."

Tato slova by mohl potvrdit už za čtrnáct dní ve Wimbledonu, kde by se mohl osamostatnit jak v počtu grandslamových finále, tak v celkových vítězství. Navíc by mohl snížit náskok Peta Sampras v titulech na tomto turnaji na jediný.

I kdyby to nevyšlo, smutnit nemusí. Spolu s novomanželkou Mirkou očekávají narození prvního potomka. "Prožíváme se ženou nádherné období a ty nadcházející roky budou opravdu velice vzrušující," těšil se Federer na budoucnost.