Přestože je v pozadí za dvojicí Radek Štěpánek - Tomáš Berdych, která zajistila Česku historicky první postup do finále Davis Cupu a navázala tak na finále československých tenistů v letech 1975 a 1980, na úspěchu se podílel významnou měrou.

Díky svým odvážným rozhodnutím přelstil zkušené kapitány Francie i Argentiny, když se nebál vsadit vše na zmíněnou dvojici, která mu důvěru splátila postupem do finále.

Nehrajícího kapitána českého týmu Jaroslava Navrátila teď čeká nejsložitější úkol za dva roky, co u týmu působí. Pokusit se v prosinci vyzrát na obhájce titulu ze Španělska.

O tom, že to nebude mít snadné, svědčí především to, že si Španělé vyberou za povrch svou oblíbenou antuku, navíc za ně pravděpodobně nastoupí nejlepší antukář v historii tenisu Rafael Nadal.

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Dobry den pane Navratile! Predne gratuluji k postupu, jsem diky Vasemu tymu hrdy, ze jsem Cech. Myslite, ze ve spanelskem tymu je aktualne nejaky antukar, ktery by s nekterym z nasich borcu mohl prohrat? Nadal, Verdasco a Ferrer jsou asi nad jejich sily. Co myslite vy? Diky za odpoved! M
Jaroslav Navrátil
Dobrý den. Mezi Verdaskem, Davidem Ferrerem a Juanem Carlosem Ferrerem a našema klukama není žádný rozdíl. Nadal je ale úplně někde jinde, ale i kdyby nastoupil, měl by to před domácím publikem o to složitější, že by musel obě dvouhry vyhrát a na to my trochu spoléháme.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, co může kapitán poradit hráčovi, když na něj letí jedno eso za druhým. Nedal jste se na modlení.
Jaroslav Navrátil
Radkovi jsem říkal, že musí ustát soupeřovo podání a že jeho šance přijde a ta nakonec přišla. I když na ní musel čekat 70 her. Byl v těžkých situacích, kdy musel odvracet několik mečbolů. Karlovič si navíc mohl pomoci esem, kdy se mu zachtělo. Radek ale ukázal obrovskou mentální sílu, což potvrdil i druhý den ve čtyřhře. Zatímco Karlovič nemohl vůbec chodit, Radek neskutečně čtyřhru zvládl a řekl bych, že byla vůbec nejlepší v Davis Cupu.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, podle čeho se rodila nominace na nedělní zápas, kdy už bylo rozhodnuto a hráči slavili hluboko do rána.
Jaroslav Navrátil
Honza Hájek i Lukáš Dlouhý se nominaci dozvěděli už po sobotní čtyřhře. Honza kvůli svému prvnímu zápasu v reprezentaci šel spát mnohem dříve než celý tým, bylo to ještě před půlnocí. Lukáš to měl ale těžké, je totiž už deblista-specialista a je těžké hrát po dlouhé době zase dvouhru. Navíc se nebál s klukama triumf pořádně oslavit.
Čtenářský dotaz
Dobry den, zajimalo by me, co delate behem roku, kdyz se nehraje DC?
Jaroslav Navrátil
Jsem zaměstnán jako šéftrenér v Prostějově, takže se určitě nenudím. Navíc spolupracuji s řadou trenérů jako konzultant, což mi zabere také dost práce. Po každodenním putování po celém světě se mi ale opravdu nestýská. Režim Davis Cupu mně naprosto vyhovuje.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Kde vidíte hlavní příčiny letošního úspěchu? A jak se budete připravovat na zápas proti Španělům?
Jaroslav Navrátil
Jednoznačná příčina je v tom, že byli oba dva stěžejní hráči - Radek i Tomáš - zdraví. I když měl Radek po Wimbledonu problémy s kolenem, kvůli čtvrtfinále s Argentinou se rozhodl o necelý týden později nastoupit, což by většina hráčů neudělala a neriskovala svou kariéru. Pořád si myslím, že se dalo jít podobně daleko i loni, kdyby si Tomáš Berdych nepřivodil v rozhodujícím zápase zranění kotníku. A s tím souvisí i druhá věc. Pro kluky je Davis Cup víc než turnaje a žebříček, což bývá u většiny tenistů také naopak. Na ten týden tady se těší, vládne v něm ideální parta, navíc vidí, že když se všechno sejde, můžou uspět. Na Španěly se budeme připravovat už dva týdny před samotným srazem. Hned poté, co skončí klukům turnajová sezona.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, předem velká gratulace k úspěchu? Jak vidíte šance pro Španělsku? Kolik byste si na náš úspěch vsadil?
Jaroslav Navrátil
Nikdy jsem na tenis nevsázel a nebudu to dělat ani teď. Šance určitě je, mohu jí ale lépe posoudit, až se dozvím, kde, na jakém povrchu a proti jakým soupeřům nastoupíme a v jakém zdravotním stavu budou naši hráči. Jak jsem říkal, naše šance by se dost snížily s tím, kdyby nastoupil Nadal. V opačném případě by to bylo 50:50, publikum ani povrch už by roli nehrály.
Čtenářský dotaz
Dobry den, jak dlouho si myslite, ze muze v tymu vydrzet Radek Stepanek?
Jaroslav Navrátil
Určitě bude záležet na rozhodnutí, kdy skončí s profesionální kariérou. Mám podle jeho slov jistotu, že bude hrát v daviscupovém týmu do té doby, než definitivně z velkého tenisu odejde. Já osobně to vidím tak, že bude hrát ještě dva roky, ale je to odvislé od počtu zranění, které jsou u něj stále častější.
Čtenářský dotaz
Pane Navrátile, prozradíte, jak probíhaly oslavy? V kolik jste šel spát? (Pokud tedy vůbec..)
Jaroslav Navrátil
Samozřejmě že jsem spát šel. Vzhledem k závěrečným dvouhrám bych si nemohl dovolit nejít. Ale oslavy jsem si v sobotu s klukama užil do sytosti a myslím, že jsem odcházel o půl druhé. Kluci, s výjimkou Honzy Hájka přišli na hotel kolem třetí. Atmosféra ve městě byla díky českým fanouškům, ale i těm chorvatským parádní. Každý nám chtěl poblahopřát, přiťuknout si na zdraví nebo si s námi zafandit. Dosvědčit to můžou i kluci, fotit se s nimi chtěl dokonce i Karlovič. A o to to bylo příjemnější, jde poznat, že jsme Slovani a že necháme boje jen na kurty a postup si navzájem přejeme. Argentinci i Francouzi působili přesně opačně. Za sebe mohu říct, že to byly nejlepší oslavy v mém životě.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, gratuluju k senzačnímu úspěchu. Vysvětlete mi ale jednu věc, proč se musí odehrát všechny zápasy, když je už předem jasné, že někdo vyhraje? Neuvažoval jste o tom, že byste poslední dvouhry zkrečovali?
Jaroslav Navrátil
Důležitá je změna, kterou letos ITF udělala. Aby nedošlo k vypouštění nebo úmyslnému skrečování zápasů za rozhodnutého stavu, zavedla federace to, že jednotlivé zápasy se počítají do žebříčku ATP, takže si žádný hráč nemůže dovolit nic vypustit. A já bych úmyslně určitě nikoho ke skrečování nenutil. Davis Cup má mít úctu u hráčů i za rozhodnutého stavu, vždyť pro někoho, jako třeba Honza Hájek, může jít o premiérový start v soutěži a dá vám to hodně do další kariéry.
Čtenářský dotaz
Omluvte mou případnou hrubost, ale v čem spočívá role nehrajícího kapitána? Je vaše pozice něco jako trenér? Jak můžete hráčům pomoci? Můžete uvést pár konkrétních příkladů, nedokážu si to moc dobře představit..
Jaroslav Navrátil
Tak především nehrající kapitán je jako trenér třeba ve fotbale zodpovědný za výsledek. Kromě nominace na celé střetnutí volí hráče i do jednotlivých zápasů. Co se týká přímého působení v zápase, tam působí jako psycholog, poradce v krizových situací. Spíš než aby hráči radil, se jej snaží uklidnit a dodat mu sebevědomí. Jen málokdy se stane, že hráči poradím, aby změnil taktiku. Hráči jsou už dost zkušení a sami vědí, že musí hrát jinak. Já mám jen tu výhodu, že to vidím z odstupu.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Máte zprávy o tom, jestli budou organizovány zájezdy na finále?
Jaroslav Navrátil
Určité zprávy samozřejmě mám, ale nedokážu vám říct konkrétní podrobnosti, protože se ještě neví, kam se pojede. Naši fanoušci pro nás znamenají moc, což v Chorvatsku jasně předvedli, kde nám vytvořili domácí kulisu. Vím, že jich nepojede do Španělska tolik jako do Poreče, ale přesto věřím, že se tenisovému svazu a České sportovní podaří získat co nejvíce lístků, aby za námi mohli fanoušci v prosinci zase přijet. S konkrétními informacemi se ale obracejte přímo na svaz nebo na Českou sportovní.
Čtenářský dotaz
Pane Navrátile, původně jste si stěžovali na povrch kurtů a taky na světla? Jak se pak hráčům hrálo přímo při zápase? Nebudete nakonec na Poreč vzpomínat jenom v tom nejlepším světle?
Jaroslav Navrátil
Kluci si na to stěžovali v prvních dnech v Chorvatsku, protože oproti turnajům na to nebyli zvyklí. Myslím si ale, že se s tím rychle srovnali a při zápasech jim to potíže nedělalo, zvlášť když se hrálo v pátek dlouho do noci. Problémy nám dělala hlavně antuka, ve které byly díry, ale s tím si organizátoři v rámci možností poradili. Na Poreč kvůli postupu do finále i kvůli domácímu prostředí budu vzpomínat jako na můj největší zápas v kariéře a kluci myslím také.
Čtenářský dotaz
V Česku se tenis těší velké oblibě mnoha politiků - Topolánek, Klaus atd. Ozval se vám někdo z nich po výhře? Přišla alespoň nějaká gratulace? Díky za odpověď.
Jaroslav Navrátil
Hned po postupu jsme dostali blahopřání od pana Klause, já osobně jsem dostal kolem padesáti gratulací, ale od politiků to nebylo. A pokud si vzpomínám, tak z politiků přímo v dějišti nikdo nebyl a nebo za námi nepřišel.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, gratulace k úspěchu. V čem vidíte problém, že žádný špičkový hráč není v současnosti z Prahy ale všichni dobří hráči jsou z Moravy ? v čem je problém ? vidíte to také ve vedení ČTS ? Děkuji Jiří
Jaroslav Navrátil
Ne ne. Tohle bych za tím, kdo u nás hraje, nehledal. Navíc se plete, protože Honza Hernych a Ivo Minář z Prahy jsou a oba patří do první stovky. Lukáš Dlouhý je z Písku. To Radek a Tomáš tenisově vyrostli na Moravě nebo Slezsku a hráli v Prostějově je shoda okolností. Žádný problém bych na tom tedy nehledal.
Čtenářský dotaz
zdravím Tě po patnácti letech co jsme se neviděli jednak s gratulací jednak s pozvánkou se přijet za mnou podívat : www.svetlanka.info a hlavně s dotazem, jaké to je daviscup hrát a po dvaceti letech koučovat, zdraví Petr
Jaroslav Navrátil
Děkuji. Já v Davis Cupu hrál jen jednou, takže ten rozdíl tam je velký. Jako kapitán jsem zodpovědný za výběr hráčů na zápasy, na tom kurtu už to musejí kluci zvládnout sami.
Čtenářský dotaz
Dobry den, samozrejme gratuluji celemu tymu k dosazeni finale. Mohl byste prosim prozradit kdy a kdo bude vyhlasovat misto konani finaloveho stretnuti? Rad bych si zajistil vstupenky a bydleni. Vim jen, ze by to melo byt nekdy pocatken rijna. Dekuji
Jaroslav Navrátil
ITF v úterý posunula termín na žádost španělského svazu na 8. října. Nejspíš se bude hrát v Madridu, protože město je sponzorem Davis Cupu, rozhodnout se však můžou pro jiné město, hodně to ovlivní, bude Madrid pořádat olympijské hry v roce 2016. Děkuji všem za otázky a za přízeň a doufám ve vaši další podporu.
Související