Rafael Nadal prohrál i ve druhém zápase na Turnaji mistrů v Londýně. Nikolaji Davyděnkovi z Ruska podlehl po setech 1:6 a 6:7 a poslední turnaj roku tak opět nevyhraje.

Náhradník na Turnaji mistrů Robin Söderling vyhrál v Londýně i druhý zápas a jako první hráč postoupil do semifinále. Po Rafaelu Nadalovi švédský tenista porazil ve skupině B srbského obhájce titulu Novaka Djokoviče 7:6 a 6:1.

Pětadvacetiletý Söderling se dostal mezi nejlepší osmičku v Londýně až po zranění Američana Andyho Roddicka, po dvou zápasech se však může pyšnit nejlepší bilancí. Jako jediný totiž ještě v londýnské O2 Areně neprohrál ani set.

"Bez ztráty setu jsem porazil světovou dvojku a trojku, co víc bych si mohl přát?" uvedl Söderling. "Zatím si to užívám, ale ještě mám před sebou minimálně dva zápasy a doufám, že si v nich povedu stejně dobře," dodal.

Finalista letošního Roland Garros Söderling přitom do dnešního duelu vstupoval jako outsider. O tři roky mladší Djokovič má v současnosti skvělou formu a navíc svého švédského soupeře v pěti dosavadních vzájemných duelech porazil.

Djokovič prohrál po 11 výhrách v řadě

Söderling však zrušil kletbu v pravý čas a dočkal se premiérové výhry nad třetím hráčem světa při své první účasti na Turnaji mistrů.

V úvodním setu sice za stavu 5:4 nevyužil při Djokovičově podání tři setboly za sebou, ovšem poté uspěl 7:5 v tie-breaku. V druhé sadě už favorizovaný Srb nekladl odpor, prohrál třikrát svůj servis a utkání zakončil forhendovým volejem do sítě.

"Moc jsem si ten dnešní zápas neužíval, to je tedy jisté. Jsem prostě unavený z celé sezony," uvedl Djokovič, jenž v utkání zaznamenal jen šest vítězných úderů ze základní čáry.

"Robin neměl co ztratit, je to jeho první Masters Cup. Ale rozhodně si zaslouží postoupit do semifinále, protože je to zatím nejlepší hráč na turnaji," dodal Srb.

Djokovič, jemuž skončila jedenáctizápasová vítězná série, má nicméně stále šanci postoupit do semifinále. Na závěr skupiny se utká s Nadalem.

Dlouhý s Paesem prohráli s bratry Bryanovými

Ani na třetí pokus se nedočká postupu do semifinále český tenista Dlouhý, který skončil v základní skupině i v minulých dvou letech.

Daviscupový reprezentant dnes spolu s Paesem nestačil na bývalé světové jedničky Boba a Mika Bryanovy z USA, kterým podlehli 3:6 a 4:6.

Bez zisku setu jsou tak v tabulce poslední a na jedno ze dvou postupových míst by je nedostala ani případná výhra v posledním utkání ve skupině proti bělorusko-izraelské dvojici Mirnyj, Ram.

Turnaj mistrů:

Dvouhra - skupina B:
Söderling (8-Švéd.) - Djokovič (3-Srb.) 7:6 (7:5), 6:1, Davyděnko (6-Rus.) - Nadal (2-Šp.) 6:1, 7:6.

Čtyřhra - skupina B:
Kubot, Marach (6-Pol./Rak.) - Mirnyj, Ram (7-Běl./Izr.) 4:6, 6:4, 16:14, B. Bryan, M. Bryan (2-USA) - Dlouhý, Paes (4-ČR/Indie) 6:3, 6:4