Obhájce titulu Rafael Nadal, druhý nasazený tenista trunaje, dohrál už ve čtvrtfinále. Španělský tenista v Melbourne skrečoval kvůli zranění kolena zápas s Britem Andym Murraym za stavu 3:6, 6:7 a 0:3. Pátého nasazeného Murrayho čeká v semifinále Chorvat Marin Čilič, který v opěti setech přehrál Andyho Roddicka z USA. S Čiličem prohrál Murray naposledy loni v osmifinále US Open. "Mám mu co vracet a těším se na odvetu. Pokud budu hrát jako proti Rafovi, tak mám šanci," řekl Brit.

Nadala porazil Murray i koleno

Murray vyhrál první set, poté poměrně hladce zvládl i tie-break druhé sady. Když pak v třetím dějství znovu sebral loňskému vítězi australského grandslamu podání a svým servisem zvýšil na 3:0, Nadal vzdal. "Rafu znám od třinácti let a vždy jsem ho obdivoval, protože měl v sobě obrovskou energii. Tohle je škoda. Ale já hrál dobře, zvládl jsem těžké okamžiky a držel se taktiky," řekl Murray poté, co poprvé postoupil do semifinále úvodního grandslamu roku.

Španěl si už na počátku třetí sady vyžádal pauzu na ošetření. Kvůli bolavým kolenům už třiadvacetiletý Nadal musel vynechat část minulé sezony. "Nevěděl jsem, jestli se to nezhorší, když budu hrát dál. Řekl jsem si, neopakuj stejnou chybu jako loni. Nechtěl jsem překročit limit," řekl Nadal ke skrečování utkání.

Hodinu po odstoupení ze zápasu Nadal potvrdil, že jde o podobnou bolest, kterou cítil loni. "A proto nebylo možné vyhrát. Dříve jsem nikdy nevzdával, ale měl jsem dojem, že by to dopadlo jako loni v Rotterdamu," připomněl Nadal finálový zápas v Nizozemsku, v kterém dostal po zranění od Murrayho ve třetím setu "kanára".

Další cenný skalp získal Chorvat Marin Čilič, který v minulém kole vyřadil favorizovaného Del Potra, tentokrát přemohl Američana Andyho Roddicka. Čilič vyhrál první dva sety 7:6 a 6:3, ale Američan se vzbudil a třetí a čtvrtou sadu získal pro sebe poměrem 6:3 a 6:2. Přitom Roddick hrál s bolestivě zraněným ramenem nastoupil jen po ujištění, že neriskuje trvalejší komplikace. "V téhle fázi turnaje je těžké prostě odstoupit," uvedl Roddick.

V pátém dějství opět vládl jedenadvacetiletý Chorvat, jenž zvítězil 6:3 a v další fáze turnaje si to rozdá s vítězem souboje Murray - Nadal, který se nyní hraje. "Nebylo to jednoduché, ale už jsem tu během týdne nasbíral nějaké zkušenosti. V tomto směru jsem byl celkem dobře vyzbrojený," komentoval další pětisetové vítězství Čilič.

Heniová zastavila Petrovovou

Bývalá tenisová jednička Justine Heninová, která se na kurty vrátila po jeden a půl roční pauze, porazila Rusku Petrovovou 7:6, 7:5. Belgičanka zdolala Petrovovou i přesto, že se ruské hráčce v minulých kolech nebývale dařilo - nejprve si smlsla na Kim Clijstersové, v osmifinále zdolala i Světlanu Kuzněcovovou.

Heninová si pochvalovala především fakt, že se jí dařilo zvládat klíčové momenty zápasu. "Poslední týden se mi to opravdu daří. Je to jedna z nejdůležitějších věcí. I když nehrajete svůj nejlepší tenis, zvládat klíčové momenty, jak se mi to dařilo, vás psychicky posílí," prohlásila semifinalistka.

"Nemohla jsem najít svůj rytmus, ale nakonec se mi podařilo vyhrát," dodala Heninová, která se v souboji o finále utká s Číňankou Čeng Ťie, jež vyřadila hladce 6:1, 6:3 další Rusku Kirilenkovou.

Číňanka se tak stala první ženou své země, která dokázala V Melbourne dojít až do semifinále. "Měla jsem štěstí, doufám, že to bude pokračovat," doufala. A k zápasu s Heninovou dodala: "To bude nesmírně složité, je to hodně silná hráčka. Budu si ten zápas chtít hlavně užít."

Výsledky Australian Open:
Muži, dvouhra - čtvrtfinále:
Čilič (14-Chorv.) - Roddick (7-USA) 7:6 (7:4), 6:3, 3:6, 2:6, 6:3, Murray (5-Brit.) - Nadal (2-Šp.) 6:3, 7:6 (7:2), 3:0 skreč.

Čtyřhra - čtvrtfinále:
Kohlmann, Nieminen (Něm./Fin.) - Gonzalez, Ljubičič (Chile/Chorv.) 4:6, 6:1, 2:0 skreč.

Ženy, čtyřhra - čtvrtfinále:
V. Williamsová, S. Williamsová (2-USA) - Matteková-Sandsová, Jen C' (8-USA/Čína) 6:4, 4:6, 6:4
Raymondová, Stubbsová (6-USA/Austr.) - Dulková, Pennettaová (13-Arg./It.) 4:6, 6:2, 6:2.

Smíšená čtyřhra - 2. kolo:
Raymondová, Moodie (7-USA/JAR) - Benešová, Dlouhý (ČR) 6:1, 6:4.

Související