Trénink, odpočinek a kontrola u lékaře - to byl dnešní program Lucie Šafářová. První tenistka českého týmu pro víkendový zápas Fed Cupu s Německem se v úterý poprvé zapojila do přípravy. Poté, co jí odezněly horečky už v Brně dopoledne trénovala bez úlev, odpoledne odpočívala a poté ji čekala lékařská kontrola.

Jen aby se nevrátila teplota

"Cítím se po tréninku v pohodě. Doufám, že se už nemoc nevrátí. Čtyřdenní tréninkový výpadek by neměl ovlivnit moji výkonnost," řekla na tiskové konferenci Šafářová.

I nehrající kapitán týmu Petr Pála byl spokojený. "Hrála v naprosté pohodě a přestávka na ní nebyla znát. Ještě záleží, jak na tom bude odpoledne. Důležité bude, aby se jí teplota nevrátila, nebyla zesláblá a mohla o víkendu nastoupit," řekl.

Zbývající české hráčky Petra Kvitová, Lucie Hradecká i Květa Peschkeová si už podle něj zvykly na nový taraflexový povrch, na kterém se bude hrát poprvé. Na rozdíl od toho předchozího povrchu má od počátku ustálené vlastnosti.

"Povrch se sice postupně při herním zatížení mění, ale rozhodně ne tak rychle jako ten bývalý při utkání se Slovenskem před dvěma lety. Tehdy byl při trénincích pomalý, ale při zápasech se výrazně zrychlil a kontrola míčů na něm byla obtížná. Hráčky jsou s povrchem spokojeny," konstatoval Pála.

V plné přípravě jsou v Brně i německé soupeřky. Na tiskové konferenci nehrající kapitánka Barbara Rittnerová prohlásila, že se ani bez své nejlepší hráčky Sabine Lisické necítí tým oslabený. "Šance obou týmů jsou otevřené. Ovšem psychický tlak v podobě domácího prostředí a divácké podpory necháme našim soupeřkám," uvedla Rittnerová.

Peschkeová za Německo hrát nechtěla

Jednička německého celku Andrea Petkovicová vidí šance na postup také vyrovnané. "Bude záležet na momentálních okolnostech, žebříčkově jsme na tom přibližně stejně. Povrch není ani příliš rychlý, aby na něm rozhodovalo pouze podání, ani pomalý. Vyhovuje mi to, diváci mohou čekávat zajímavé výměny," uvedla Petkovicová.

Domácí tým bude mít podle Rittnerové výhodu, že jeho hráčky mají z posledních let mnohem víc zkušeností se zápasy Fed Cupu. Sama byla společně se Steffi Grafovou a Anke Huberovou součástí týmu, který v roce 1992 soutěž vyhrál, od té doby se to ale už Německu nepodařilo.

"Tenkrát jsem ale nastoupila ve finále pouze do poslední čtyřhry, kdy už bylo o výsledku rozhodnuto. Daleko horší vzpomínky mám na své poslední aktivní vystoupení ve Fed Cupu proti České republice v Mannheimu před třinácti lety. Tehdy jsem měla být za Grafovou a Huberovou trojkou v týmu. Obě ale nenastoupily, stejně jako Česku chyběla Novotná. Já jsem tehdy obě dvouhry proti Gerši a Richterové prohrála," vzpomínala Rittnerová.

Ta odehrála na turnajích řadu dvouher se současnou českou deblovou jedničkou Peschkeovou, která se provdala do Německa a Rittnerová jí svědčila na svatbě. "Přemlouvala jsem Květu, aby si vzala německé občanství a mohly jsme spolu hrát debly i Fed Cup. Neuspěla jsem. Květa mi řekla, že má sportovní srdíčko v České republice," vpomněla si kapitánka německého výběru.