Když se třiačtyřicátá hráčka světa Iveta Benešová nedsotala do fedcupové reprezentace proti Německu, mnohé to překvapilo. Bližší pohled na výsledky a hru nejvyýše postavené české hráčky na žebříčku WTA v tomto roce ale mluví jasně.

Benešová má letos na kontě stále pouze jedno vyhrané utkání, aktuální mizérii potvrdila i na turnaji v Paříži, kde dnes podlehla Rusce Anastasii Pavljučenkovové 1:6, 0:6. Osmnáctileté soupeřce podlehla za 55 minut.

Sedmadvacetiletá Benešová už letos prohrála v prvním kole na turnajích v Brisbane a Hobartu, alespoň dva zápasy si zahrála na Australian Open. V Melbourne podlehla ruské favoritce Věře Zvonarevové 0:6, 3:6, dnes tedy dostala "kanára" v druhém utkání po sobě.

Na turnaji v Paříži naopak přerušila letošní sérii porážek Lucie Šafářová a po vítězství 6:0, 6:3 nad Rakušankou Tamirou Paszekovou postoupila do druhého kola. Třiadvacetiletá Šafářová se dočkala vítězného zápasu po více než měsíci, kdy postoupila do čtvrtfinále na turnaji v Brisbane. V něm vypadla s Kim Clijstersovou, následně prohrála v prvním kole v Hobartu i na Australian Open a po nemoci se jí nevedlo lépe ani při jejím sobotním startu ve Fed Cupu proti Německu.

Berdych udolal Odesnika

Tomáš Berdych vstoupil do turnaje v San Jose pondělním vítězstvím 6:1, 6:7 a 7:5 nad Američanem Waynem Odesnikem. Utkání trvalo téměř dvě a půl hodiny. Berdych, jenž plní v Kalifornii roli pátého nasazeného hráče, si pomohl 13 esy a ani jednou v zápase neztratil podání.

Druhý set však čtyřiadvacetiletý Čech prohrál v tie-breaku 5:7, a tak musel s americkým vrstevníkem absolvovat ještě rozhodující sadu. V ní těsně před další zkrácenou hrou prorazil ve dvanáctém gamu soupeřův servis a postoupil do druhého kola, kde ho čeká Fin Jarkko Nieminen.

V San Jose hraje i druhý tahoun českého daviscupového týmu Radek Štěpánek, jenž zahájí pouť za obhajobou loňského titulu proti Xavieru Malisseovi z Belgie.