Po výborném úvodu nového roku, kdy v Brisbane postoupil až do finále, neuspěl tenista Radek Štěpánek už podruhé hned v prvním kole. Po Australian Open, kde nestačil na Iva Karloviče, tak dopadl i v San Jose, a neobhájí tu loňský triumf. V Kalifornii v prvním kole podlehl 3:6 a 4:6 Xavieru Malissemu z Belgie. Právě s tímhle tenistou se může znovu utkat za necelý měsíc v Davis Cupu.

Jednatřicetiletý Štěpánek v zápase nevyužil čtyři brejkboly, zato jeho o dva roky mladší soupeř mu vzal v každém setu jednou podání, což rozhodlo.

Čtrnáctý hráč světa Štěpánek tak nejenže v San Jose nenaplnil roli třetího nasazeného, navíc porušil na tomto turnaji svou finálovou tradici. Při prvním startu na SAP Open v roce 2008 v San Jose podlehl ve finále Andymu Roddickovi, loni v boji o titul přehrál Mardyho Fishe.

Berdych smetl finského soupeře

Pátý nasazený Berdych absolvoval po dvouapůlhodinovém souboji prvního kola s Američanem Waynem Odesnikem mnohem jednoznačnější utkání, Fina Jarkka Nieminena porazil za 63 minut po setech 6:3, 6:2.

Turnaj v San Jose (tvrdý povrch, dotace 531.000 dolarů) - 1. kolo: Malisse (Belg.) - Štěpánek (3-ČR) 6:3, 6:4, Berdych (5-ČR) - Nieminen (Fin.) 6:3, 6:2.