Čeští tenisté jsou poněkud rozčarováni z antuky, kterou domácí pořadatelé v belgickém Bree připravili pro utkání prvního kola Davisova poháru. Dnešní první trénink ukázal, že povrch je hodně měkký. Tenisté se tak bojí zranění.

"Zatím je ten kurt hodně měkký a je to zatím nebezpečné na zranění," řekl kapitán loňských finalistů prestižní soutěže Jaroslav Navrátil. Doufá proto stejně jako jeho svěřenci, že se povrch v hale pro zhruba 3000 fanoušků ještě zlepší. "Hlavně v těch trénincích, kdy začnou hrát od úterý naplno a začnou hrát nějaké tréninkové sety, tak se člověk těžko může šetřit, takže od začátku si kluci budou muset tejpovat kotníky, aby nepřišlo nějaké zranění," dodal.

"Zatím bych asi řekl, že to bude jedno z nejhorších (utkání), co jsem zatím kdy v Davis Cupu na antuce hrál," okomentoval kvalitu povrchu po prvních zkušenostech v Bree Tomáš Berdych. "Možná bych to trošku přirovnal k českým prvním jarním kurtům, jak se začínalo u nás, když jsou ty kurty hodně měkký a křivý," dodal.

Kritický byl i Jan Hájek, podle něhož terén rozhodně není v ideálním stavu. Připomněl také, že se večer má na povrch přijet podívat hlavní rozhodčí. "Musí s tím něco udělat a ty kurty se musí dát do pořádku," prohlásil tenista, podle něhož hrozí kvůli dírám a měkké antuce třeba vyvrknutí kotníku. "Bude určitě trpět i hra, která nebude tak pohledná", dodal.

Tým je podle Navrátila nyní v pořádku, možná snad jen trochu unavený, přesto hráči musí být kvůli povrchu hodně opatrní. "Jestliže by se zranil Radek (Štěpánek) nebo Tomáš (Berdych), tak by to bylo velice nebezpečné," podotkl.

Dodal nicméně, že je jasné, že belgičtí tenisté jako domácí nebudou vzhledem ke kvalitám českých tenistů chtít nijak tvrdou antuku. "To musíme chápat. Nehrajeme v domácím prostředí, tak se tomu musíme přizpůsobit," poznamenal trenér s tím, že klíčové pro úspěch budou první páteční dvouhry.

Do nich hodlá vyslat Štěpánka s Berdychem. S kým se utkají, to ale zatím není jasné. Víc možná naznačí Belgičané již v úterý na plánované tiskové konferenci. "Čeká nás určitě nebezpečný soupeř," soudí Navrátil. "Bylo by ideální si hned po pátku vytvořit nějaký náskok," doplnil.

Češi loni došli až do finále Davisova poháru a jsou si vědomi očekávání, která k nim tenisoví fanoušci díky tomu budou mít. "Všichni jsou namlsaní naším loňským úspěchem, ale říkám, že to už je historie a začíná se znova od nuly. Nežije se z toho, co bylo dřív," podotkl Štěpánek.

"Jedna kapitola je, že jsme loni došli do finále, jedna, že tady jsme po pár měsících zase v prvním kole," doplnil ho i Berdych. "Musíme to příjemný hodit rychle za hlavu, postavit se nohama na zem a jít do toho zápasu na sto procent," dodal.

Související