Čeští tenisté úspěšně vykročili za obhajobou loňské finálové účasti v Davisově poháru. V úvodní dvouhře zápasu prvního kola Světové skupiny v Belgii deklasoval Tomáš Berdych domácí jedničku Oliviera Rochuse 6:3, 6:0 a 6:4 a svěřenci kapitána Jaroslava Navrátila se ujali vedení 1:0. Ke druhé dnešní dvouhře nastoupí Radek Štěpánek a Xavier Malisse.

"Cítím se dobře, sebevědomí mám. Bod se počítá," řekl po utkání Berdych a vyjádřil se i k častému přerušování zápasu kvůli neposedným divákům. "Přerušování mělo vliv na soupeře, jeho to rozhodilo víc. Já hrál v pohodě, dařilo se mi. Vydýchal jsem se a šel do toho znovu naplno. Patří to k tomu. Není to jak v divadle," dodal.

Berdych od úvodu dokazoval, proč je na žebříčku ATP o 34 pozic výš než Belgičan. Přesnými a tvrdými údery od základní čáry zatlačil o 30 centimetrů nižšího soupeře do defenzivy a rychle ovládl dění na měkkém antukovém dvorci v hale v Bree.

Hned ve druhém gamu sebral Rochusovi čistou hrou servis. A i když za stavu 3:0 další dva brejkboly neproměnil, s přehledem si dokráčel pro úvodní sadu. Ostřílený Belgičan, který marně hledá zašlou slávu, zlepšil na přelomu setů pohyb, ale ke zvratu měl daleko.

Zvlášť když po nevyvedeném pokusu o kraťas prohrál úvodní servis také ve druhé sadě. V následném gamu se celý zápas zřejmě definitivně převážil na českou stranu. Rochus vybojoval pět brejkových šancí, Berdych však všechny hrozby účinným prvním podáním zažehnal a od té doby na kurtu zcela dominoval.

Výletník na síť

Vycházel mu servis i útočný bekhend po lajně, nezvykle často se vydával na síť, kde zakončoval finální míče, a domácí tenista byl bezradný. Ve své hře marně hledal vítězný úder, ztratil další dvě podání a na lavičku znechuceně odešel s "kanárem", který mu Berdych ve druhém setu uštědřil.

I třetí sadu dlouho jasně režíroval český hráč. Po dvou brejcích rychle odskočil do vedení 4:1, ale nakonec musel o první bod ještě bojovat. Belgičan totiž snížil na 2:4, vycítil šanci a závěr dokázal zdramatizovat. Za stavu 4:5 odvrátil celkem pět mečbolů, na šestý pokus však už Berdych utkání ukončil.

"Rozhodl nejdelší game"

"Asi nejdůležitější moment v zápase byl začátek druhého setu. Hned druhá hra při mém podání. Byl to asi nejdelší game, měl jsem v něm spoustu výhod i nevýhod, ale uhrál jsem ho. Tam se to zlomilo. Udržel jsem si ho potom od těla, hrál jsem to, co jsem potřeboval,“ popsal pětadvacetiletý tenista klíčový okamžik zápasu.

Sám si pochvaloval, že zápas zvládl relativně rychle ve třech setech. „To je vždycky hodně důležité. V Davis Cupu se vždycky hrají dlouhé zápasy, v hale je poměrně rušno a cokoliv vás může rozhodit. Až na ten poslední game se mi to povedlo bez problémů,“ prohlásil Berdych, který proměnil až šestý mečbol. „To bylo trochu těžší, ale hlavně, že to dopadlo dobře,“ dodal.


O. Rochus - Berdych 3:6, 0:6, 4:6

Esa: 0:11. Dvojchyby: 3:2. Vítězné míče: 16:49. Využité brejkboly: 1/8 - 6/9. Nevynucené chyby: 16:36. Celkem získané míče: 75:103. Čas: 2:21 hod.

Související