Odpočinutý od věčného cestování, v lepší fyzické kondici než dřív a s velkou chutí do tenisu se na dvorce vrací Ivo Minář. Českému hráči ve středu vyprší osmiměsíční trest za doping a hned příští týden se objeví na challengeru na Sicílii.

"Jsem připravený, myslím, že dobře, a strašně natěšený. Dovolená už byla dlouhá," řekl pětadvacetiletý Minář v rozhovoru ČTK.

Minář dostal od Mezinárodní tenisové federace (ITF) trest za nález na zakázaný stimulant metylhexanamin při červencovém čtvrtfinále Davisova poháru proti Argentině. Na turnaji ATP si naposledy zahrál loni v Gstaadu 28. července.

"Už se těším, že nebudu jen pasivně sledovat, jak mi padá žebříček, ale budu sám bojovat," řekl hráč I. ČLTK a z jeho hlasu bylo cítit nadšení, že se vrací. Kvůli trestu spadl ze 73. na 151. místo v pořadí ATP. "Takhle nějak jsem to očekával. Důležité je, že se přihlásím na pět šest turnajů a budu mít možnost nějaké body obhájit nebo přidat. Chvilku možná ještě o něco spadnu, ale zaplaťpánbůh, že můžu hrát," oddechl si.

Jeho první akcí bude příští týden challenger v Caltanissettě, kam odjede společně s Dušanem Karolem. Hned další týden bude obhajovat titul v Barlettě. "Doufám, že se bodově nějak udržím, abych hrál kvalifikace grandslamů a měl šanci hrát o větší body s nejlepšími hráči," řekl Minář. Brzy by se chtěl vrátit do stovky a třeba se přiblížit ke svému maximu, jímž je 62. místo. "To by bylo zlatý," uvedl.

Minář se cítí v lepší fyzické kondice než před trestem. Ukázaly mu to i testy. Otazníkem je, jak je na tom tenisově. Srovnání mu chybí, pár tréninkových seancí s Janem Hernychem, bratrem Janem či Robinem Vikem bylo jen vodítkem. "Až v prvních týdnech na turnajích poznám, jak na tom jsem, ale cítím se dobře," řekl.

Ještě v říjnu podstoupil operaci třísel a po rehabilitaci se pustil do tréninku pod vedením bývalého hráče Jana Vacka. Kromě zátěže si zvykal i na nové rakety. "Vzal jsem si babolatky, co s nimi hraje Roddick. Chvilku jsem s tím zápolil, nebylo to úplně jednoduchý, ale přijde mi, že mi to letí víc než dřív a že se u toho tolik nedřu," řekl Minář s tím, že svůj styl, hru od základní čáry, měnit nebude. "Bude to snad něco obdobného, ale v lepším podání, doufám."

Netradičně strávil doma přes půl roku. Věčné cestování najednou vyměnil za pobyt na jednom místě. Párkrát si zajel na hory, ale jinak se každý den vracel na Štvanici na trénink. "Měl jsem strach, jestli si tady nezvyknu a nebude se mi na turnaje chtít. Ale odpočinul jsem si a na turnaje se moc těším," řekl Minář.

Zvlášť opatrný teď bude na to, co jí a co pije, aby se podruhé nedostal do komplikací. "To by bylo zlé," řekl tenista, za jehož dopingový nález mohl přípravek sloužící k lepšímu spalování tuků. Doufá, že se jednou vrátí i do daviscupové nominace. "Kluci jedou a mají silný tým, ale postupem času bych se chtěl pokusit o návrat," plánuje.

Související