Itálie - Česko

Semifinále se hraje v Římě na antuce.  

Sobota 24. dubna: 14:00 Pennettaová - Hradecká, Schiavoneová - Šafářová.

Neděle 25. dubna: 12:30 Pennettaová - Šafářová, Schiavoneová - Hradecká; Vinciová, Erraniová - Peschkeová, Kvitová.

České tenistky vstoupí do úvodních dvouher semifinále Fed Cupu proti obhájkyním titulu Italkám s Luciemi Šafářovou a Hradeckou, která dostala přednost před Petrou Kvitovou. Na antuku na římském stadionu Foro Italico v sobotu jako první nastoupí dvojka Hradecká proti světové patnáctce Flavii Pennettaové. Šafářová se poté představí v souboji s Francescou Schiavoneovou, které v žebříčku WTA patří 17. pozice. Rozhodl o tom dnešní los.

"Nastoupí obě Lucky a doufám, že to bude úspěšné. Uvidíme, jak to půjde," řekl Pála v rozhovoru na facebooku českého fedcupového týmu. "Ten nápad se zrodil před týdnem. Máme k dispozici tři holky a je třeba síly do zápasů rozložit. Doufám, že i Petra do toho promluví," dodal Pála s tím, že na pořadí zápasů mu nezáleželo.

Čtyřiadvacetiletá Hradecká dostala před Kvitovou přednost po povedeném vystoupení při debutu v týmové soutěži proti Německu, kde výhrou nad Andreou Petkovicovou pomohla k postupu. Naopak Kvitová z osmi zápasů ve dvouhrách třikrát prohrála. Navíc z posledních čtyř utkání na světovém okruhu odešla třikrát jako poražená, v březnu v Indian Wells nestačila právě na Pennettaovou.

"Dozvěděla jsem se to po snídani, a když za mnou kapitán přišel, tak to bylo trochu překvapení," řekla Hradecká. Ani jí se ale po únorovém Fed Cupu na okruhu WTA příliš nedařilo; šestkrát prohrála v prvním kole. "Ale herně i pohybově se cítím moc dobře. Udělám maximum, abych bod získala," dodala hráčka, která s Pennettaovou dosud nehrála.

Šafářová má se Schiavoneovou vyrovnanou bilanci 2:2, přičemž poslední zápas, i když na tvrdém povrchu, vyhrála. "Ona má chlapskou hru, hodně liftované údery a výbornou defenzivu. Budu se snažit hrát agresivně a jít si pro body," plánovala Šafářová. A také doufá, že půjde hrát za pozitivního stavu. "Doufám, že mi to Lucka dobře začne, že budu nastupovat za stavu jedna nula, a já na to pak vlítnu."

Do závěrečné čtyřhry kapitán Petr Pála nominoval Květu Peschkeovou a Kvitovou. Tu však do čtyřhry nahradí Hradecká, která ve dvojici s Peschkeovou vyhrála čtyřhru v předchozím souboji s Německem. Domácí tým spoléhá na osvědčené duo Sara Erraniová a Roberta Vinciová; ta ještě fedcupovou čtyřhru nikdy v kariéře neprohrála.

Favoritkami utkání jsou Italky, které obhajují titul a začátek antukové sezony je zastihl ve skvělé formě, "Ale tenis je nevyzpytatelný. Věřím, že nejsme úplně bez šance," řekl Pála. "Popereme se o postup, šanci určitě máme," doufala Šafářová.

Tenistky by v boji o finále měl z hlediště podpořit i nejlepší český hráč Tomáš Berdych. Přítele Šafářové a čtrnáctého hráče světa totiž čeká od pondělí na zdejší antuce turnaj série Masters.

Češky sice mají s Itálií vyrovnanou bilanci 3:3, ale poslední tři vzájemné zápasy prohrály. Naposledy Češky zvítězily v roce 1993 a byla u toho i Jana Novotná, která přijede tým do Říma podpořit.

Soupeř Italek nebo Češek pro listopadové finále Fed Cupu vzejde z duelu Američanek s Ruskami. Mírnými favoritkami jsou hostující Rusky, jelikož mají ve svém středu šestou hráčku světa Jelenu Dementěvovou. Američanky opět neposílila ani jedna ze sester Williamsových, a tak je jejich jedničkou Melanie Oudinová.

"Jsme zvyklé, že nám chybí Serena i Venus a není to pro nás žádný šok. Jsme tým a už jsme dokázaly, že se umíme semknout a bojovat," poukázala kapitánka USA Mary Joe Fernandezová na loňské semifinále s českým týmem, které Američanky vyhrály po odvrácení mečbolu.

 

Související