Tomáš Berdych nastoupil v Paříži k velmi očekávanému osmifinálovému duelu proti Britovi Andy Murraymu. První set Berdych vyhrál 6:4. Ve druhé sadě prohrával 3:4 - a pak byl zápas přerušen pro déšť. Pak se ale oba borci na kurt vrátili a český tenista vyhrál druhou sadu 7:5.

Ve třetí sadě se Berdychovi podařilo prorazit v 7. hře Murrayho servis, český tenista se dostal do vedení 4:3, které vzápětí potvrdil i při svém servisu. Vedl 5:3 a Murray situaci nezvládl psychicky. Při svém posledním servisu neuhrál ani jediný míč. Krátce po půl desáté večer, již za velmi špatných světelných podmínek vyhrál Berdych i třetí sadu, tentokrát v poměru 6:3.

Jak se zápas vyvíjel? Čtyřiadvacetiletý Berdych zvládl už první set velmi dobře. Při svém servisu soupeři nic nedovolil a naopak na returnu tlačil turnajovou čtyřku do nesnází. Z několik brejbolů využil až ten v sedmé hře, ke kterému se dostal po sérii skvělých bekhendů. Při svém servisu pak čtrnáctý nasazený český hráč set jistě získal.

Ve druhém dějství zlobil Murray Berdycha za stavu 5:4, kdy byl za stavu 30:30 balonek od setbolu. Berdych ale zpřesnil servis i útok a připsal si nejen tento, ale i další dva gamy v setu, který korunoval svou výhrou.

Koncentrovanější výkon než soupeř předvedl Berdych i v setu číslo 3, takže i po utkání s Murraym, který je mj. finalistou letošního Australian Open, platí, že český tenista na turnaji ještě neztratil ani set.

Ve čtvrtfinále čeká Berdycha Rus Michail Južnyj, pokud by se dostal i přes něj, čekal by českého tenistu ve čtveřici nejlepších vítěz duelu Federer-Söderling.

Jde si Heninová pro čtvrtý titul?

Belgická tenistka Justine Heninová porazila ve 3. kole Roland Garros v souboji bývalých světových jedniček Rusku Marii Šarapovovou 6:2, 3:6, 6:3. Čtyřnásobná vítězka French Open si tak prodloužila neporazitelnost na pařížské antuce na 24 zápasů za sebou.

Zápas byl rozehrán už v sobotu, kvůli tmě byl však za stavu 1:1 na sety přerušen. Lépe dnes do utkání vstoupila Šarapovová, když se ujala vedení 2:0 a měla v třetím gamu celkem čtyři brejkboly. Heninová ale dokázala nepříznivý vývoj ustát a dovést zápas do vítězného konce.

Sedmadvacetiletá Belgičanka, která ve 2. kole vyřadila Češku Kláru Zakopalovou, se v osmifinále utká s Australankou Samanthou Stosurovou. Heninová se v lednu vrátila k tenisu po patnáctiměsíční pauze a na Roland Garros může navázat na tituly z let 2003 a 2005 až 2007.

Venus Willimasová dohrála

S turnajem se loučí Venus Williamsová. Druhá tenistka světového žebříčku vypadla v osmifinále s Ruskou Naďou Petrovovou, která Američanku porazila 6:4 a 6:3.

Přitom Petrovová měla v předchozím kole namále, musela totiž odvracet tři mečboly Francouzky Rezaiové. Zápas se dohrával v sobotu odpoledne.

"Před včerejší dohrávkou jsem toho moc nenaspala. Jsem ale ráda, že jsem se na centrální dvorec vrátila v plné síle. Cítím se velmi silná hlavně psychicky," řekla Petrovová, která v Paříži už hrála dvakrát semifinále. Jestli se do něho bude chtít dostat potřetí bude muset zdolat svoji krajanku Jelenou Dementěvovou.

Federer přes Wawrinku

Světový hráč číslo jedna Federer, jenž loni v Paříži zkompletoval kariérní Grand Slam, ve 4. kole porazil ve švýcarském souboji Stanislase Wawrinku 6:3, 7:6 a 6:2. S mladším krajanem, s nímž vybojoval olympijské zlato ve čtyřhře, měl Federer vážnější problémy jen ve druhém setu, v němž už prohrával 2:4. Dokázal si však vzít brejk zpět a sadu získal díky vítězství 7:5 v tie-breaku.

O postup do 24. grandslamového semifinále za sebou bude osmadvacetiletý Federer bojovat v repríze loňského finále se Švédem Robinem Söderlingem, který v osmifinále za 100 minut porazil 6:4, 6:4 a 6:2 Marina Čiliče z Chorvatska.

Ve čtvrtém kole opustil dvouhru na Roland Garros poslední Francouz Jo-Wilfried Tsonga, jenž vzdal utkání s Michailem Južným z Ruska kvůli zranění nohy. Osmý nasazený si zavolal za stavu 2:5 v prvním setu lékaře na ošetření, a když prohrál i následující game, zápas skrečoval. Južnyj se utká s vítězem zápasu mezi posledním Čechem Tomášem Berdychem a Britem Andym Murraym.

Juniorkám se nedařilo

V soutěži juniorek vypadla už v prvním kole druhá nasazená Karolína Plíšková, když prohrála 3:6 a 1:6 s Francouzkou Morgane Ponsovou. Osmnáctiletá Češka tak nenaváže na lednový triumf z Australian Open.

S turnajem se také rozloučila její sestra Kristýna, která podlehla 6:7 a 2:6 Dance Koviničové z Černé Hory.

Muži - 4. kolo: Federer (1-Švýc.) - Wawrinka (20-Švýc.) 6:3, 7:6 (7:5), 6:2, Söderling (5-Švéd.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 6:4, 6:2, Južnyj (11-Rus.) - Tsonga (8-Fr.) 6:2 skreč, Berdych (15-ČR) - A. Murray (4-Brit.) 6:4, 7:5, 6:3.

Čtyřhra - 3. kolo: Dlouhý, Paes (3-ČR/Indie) - Gonzalez, Rettenmaier (Mex./USA) 6:4, 6:3, Lopez, Riba (Šp.) - Čermák, Mertiňák (9-ČR/SR) 7:6 (7:2), 7:6 (9:7).

Ženy - 3. kolo: Heninová (22-Belg.) - Šarapovová (12-Rus.) 6:2, 3:6, 6:3. 4. kolo: Dementěvová (5-Rus.) - Scheepersová (JAR) 6:1, 6:3, Schiavoneová (17-It.) - Kirilenková (30-Rus.) 6:4, 6:4, Petrovová (19-Rus.) - V. Williamsová (2-USA) 6:4, 6:3, Wozniacká (3-Dán.) - Pennettaová (14-It.) 7:6 (7:5), 6:7 (4:7), 6:2.

Čtyřhra - 3. kolo: Peschkeová, Srebotniková (12-ČR/Slovin.) - Blacková, Vesninová (6-Zimb./Rus.) 7:6 (7:5), 6:1
Huberová, Medinaová (3-USA/Šp.) - Benešová, Záhlavová-Strýcová (13-ČR) 7:5, 2:6, 6:4, S. Williamsová, V. Williamsová (1-USA) - Hlaváčková, Hradecká (16-ČR) 6:1, 6:2.

Junioři - 1. kolo: Collarini (USA) - Veselý (4-USA) 5:4 skreč.

Juniorky - 1. kolo: Ponsová (Fr.) - Karolína Plíšková (2-ČR) 6:3, 6:1, Koviničová (Č. Hora) - Kristýna Plíšková (8-ČR) 7:6 (7:4), 6:2.