Boj na ostří nože, který rozhodnou maličkosti, očekává tenista Tomáš Berdych ve čtvrtfinále Roland Garros s Michailem Južným. Soupeř se může zdát na první pohled přijatelný, ale ruský hráč je velkým bojovníkem.

"Bude to o detailech," řekl dnes ČTK Berdychův trenér Tomáš Krupa v telefonickém rozhovoru. "On je velký bojovník, nic nedá zadarmo a zápasy s ním jsou vždy těžké a náročné," řekl Berdych Radiožurnálu o Južném krátce po nedělní osmifinálové výhře nad Britem Andym Murrayem.

Čtyřiadvacetiletý Berdych je o tři roky mladší než Južnyj. Oba už krátce nakoukli do elitní desítky a léta se pohybují na hraně dvacítky. Shodně nasávají atmosféru čtvrtfinále pařížského grandslamového turnaje poprvé a jeden z nich zažije i semifinále.

Vyrovnaná bilance

Ve vzájemné bilanci Berdych lehce zaostává 5:6, přičemž loni se utkali čtyřikrát a každý vyhrál dva zápasy. Na antuce se utkali dvakrát, vždy v Mnichově, a i tentokrát je stav nerozhodný.

"Kluci se znají, a proto rozhodne momentální forma, možná štěstí, či klimatické podmínky," uvažoval Krupa. Podle Berdycha musel Južnyj přidat v Paříži něco navíc, když došel do čtvrtfinále. "On si slabých chvil moc nevybírá. Hraje poměrně rychle po odskoku, blízko u základní čáry a nedává soupeři moc času. Míče zrychluje a bekhend má výborný. Je potřeba se na to pořádně připravit," řekl Berdych.

Pokud uspěje, tak si český tenista zahraje grandslamové semifinále po osmi letech. Naposledy postoupil mezi čtyři nejlepší Jiří Novák na Australian Open 2002 a sezonu pak zakončil na pátém místě.

Berdych zatím prochází Roland Garros bez ztráty setu. "To je dobře. Pokud to jde, musíte v Paříži z kurtu zmizet co nejrychleji," řekl ČTK dvojnásobný vítěz Paříže Jan Kodeš. Fyzicky by tak neměl Berdych v případném dlouhém utkání strádat. "Zatím se moc nepředřel, i když ty zápasy byly náročné, ale měl by být v pohodě," uvedl Krupa.

Berdych se zlepšil

Berdych se v Paříži opírá o skvělý servis, z forhendu i bekhendu umí výměnu ukončit. "A taky zlepšil pohyb," řekl Kodeš. Velkou zbraní je navíc důvěra ve vlastní síly, kterou Berdych podle všeho nyní oplývá. "Snažíme se hodně pracovat a on si to přebírá do zápasů. Vyhrává a sebevědomí pak roste, ale na hlavě samozřejmě i pracuje," prohlásil Krupa.

V dnešním volném dni Berdycha čeká klasický program. V poledne na hodinu vyběhl na kurt, pak měl oběd a odpoledne volno. "Večer si půjde zacvičit, udržovat svalový tonus," doplnil Krupa. "A ještě s trenérem krátce probereme taktiku na zápas," uvedl Berdych.

Jeho výkony vlévají fanouškům optimismus do žil. V hledišti se už při utkání proti Murraymu objevily české vlajky. "Nevím, jestli přijede na čtvrtfinále více lidí z Česka, ale kdyby přijeli, byli bychom jenom rádi," řekl Krupa, který se nerad nechává strhnout optimistickým nebo pesimistickým rozpoložením. "To si nepouštím. Když bude připraven a hrát dobře, tak může vyhrát, ale i prohrát," konstatoval kouč.

Související