Český tenista Lukáš Dlouhý se po roce znovu probojoval do finále čtyřhry na French Open, kde loni slavil premiérový grandslamový titul. V dnešním semifinále spolu s Indem Leanderem Paesem porazili rakousko-izraelský pár Julian Knowle, Andy Ram 6:4 a 6:2. Ve finále narazí na druhé nasazené Daniela Nestora z Kanady a Srba Nenada Zimonjiče.

Neskutečný pocit z finále a doufám, že to obhájíme i přes těžké soupeře, které ve finále máme," napsal Dlouhý ČTK.

Třetí nasazený pár byl v semifinále favoritem, což od začátku potvrzoval. Ve druhém setu vedl dokonce 5:0, teprve poté přišlo menší zaváhání, když Dlouhý s Paesem nevyužili tři mečboly. Postup si ale vzít nenechali. "Zápas byl v podstatě v naší režii. Když jsme vedli pět nula ve druhé sadě, tak bylo po zápase," řekl Dlouhý.

Finále French Open si sedmadvacetiletý Dlouhý zahraje potřetí v kariéře. Zatímco v roce 2007 odešel ve dvojici s Pavlem Víznerem poražen, když ho pokořil právě nedělní soupeř Nestor, loni se již radoval ze zisku titulu. Spolu s Paesem pak vyhráli i US Open.

Kanaďan Nestor, který od roku 1991 hraje čtyřhru s 45. partnerem, věří, že dokážou Paese s Dlouhým přehrát útočným stylem stejně jako ostatní soupeře. "Jsme v agresivitě lepší než všichni ostatní. A když jsme v laufu, tak jsme skoro nezastavitelní," řekl Nestor.

Italka poprvé ve finále 

První grandslamové finále pro italský ženský tenis v historii vybojovala devětadvacetiletá Francesca Schiavoneová. Antuková specialistka vyhrála nad Ruskou Jelenou Dementěvovou první set 7:3 v tie-breaku, poté její soupeřka vzdala, přestože na její hře nebyl patrný žádny zdravotní handicap.

Schiavoneová nechyběla za posledních deset let na jediném grandslamovém turnaji, jejím maximem však do letošního French Open byla pouze trojnásobná účast ve čtvrtfinále.

Soupeřkou Schiavoneové v sobotním finále bude Australanka Samantha Stosurová. Ta po Sereně Williamsové vyřadila i další bývalou světovou jedničku Jelenu Jankovičovou, kterou porazila 6:1, 6:2.

 

Muži, čtyřhra - semifinále: Dlouhý, Paes (3-ČR/Ind.) - Knowle, A. Ram (10-Rak./Izr.) 6:4, 6:2, Nestor, Zimonjič (2-Kan./Srb.) - Moodie, D. Norman (4-JAR/Belg.) 6:0, 6:3.

Ženy - semifinále: Schiavoneová (17-It.) - Dementěvová (5-Rus.) 7:6 (7:3), skreč.

Související