Z Bělehradu, kde v patnáct hodin začne semifnále Davisova poháru tenistů Srbsko–Česko, přišla částečně očekávaná zpráva. Místo druhého tenisty světa Novaka Djokoviče, který prohrál až ve finále US Open s Nadalem, nastoupí v úvodní dvouhře proti Radku Štěpánkovi až sedmačtyřicátý hráč světa Viktor Troicki.

Střevní potíže, nebo únava?

Změna, o níž se spekulovalo vzhledem k očekávané únavě Djokoviče, který přiletěl z New Yorku až ve středu po obědě, je odůvodněná střevními potížemi srbské jedničky. Pro Štěpánka, který je ve světovém žebříčku na pětatřicátém místě, by měl být Troicki rozhodně příjemnějším soupeřem než Djokovič. Má s ním také příznivou bilanci 3:2 na zápasy, ovšem poté, co se vrátil na kurty po dlouhé zdravotní pauze, poslední dva zápasy se srbským hráčem na turnajích v USA prohrál.

Českému týmu změnu oznámil hlavní rozhodčí Sören Friemel z Německa, který přišel za nehrajícím kapitánem týmu Jaroslavem Navrátilem.

"Pro nás je to dobrá zpráva, protože Djokovič je druhý na světě a měl v poslední době výborné výsledky. Troicki není špatný, ale určitě je to pro Radka větší šance zvítězit," konstatoval po dopoledním tréninku kouč českého daviscupového týmu Josef Čihák. "Radek je celkově lepší hráč než Troicki. V Americe se dostával do zápasů po půlroční pauze, ale v Davis Cupu hraje líp než na turnajích. Pokud předvede svůj standardní daviscupový výkon, tak by ho měl porazit," věřil Čihák.

Šance se zvětšila

"Počítali jsme, že budeme bodovat přes druhého hráče a čtyřhru, ale teď se otevřela šance na další bod, když Djokovič nehraje," doufal Čihák.

Djokovič v případě potřeby a uzdravení může nastoupit do sobotní čtyřhry i nedělní dvouhry, což podle Čiháka potvrdil vrchní rozhodčí.

Ke druhé dnešní dvouhře nastoupí v den pětadvacátých narozenin Tomáš Berdych a Janko Tipsarevič.

Zápas Srbsko–Česko můžete sledovat na našem webu v on-line reportáži.