Čeští tenisté si finále Davisova poháru nezahrají. V rozhodujícím duelu bělehradského semifinále prohrál Radek Štěpánek s Jankem Tipsarevičem 0:6, 6:7, 4:6 a Srbové zvítězili 3:2 na zápasy. Vítězové v prosincovém duelu o salátovou mísu přivítají ve své metropoli Francii.

Po čtyřhře přitom měli svěřenci Jaroslava Navrátili blízko k zopakování loňského roku, kdy se dostali do finále po dlouhých 29 letech. Vedli už 2:1, ale dnes nejdříve ukázal Novak Djokovič sílu finalisty US Open a porazil Tomáše Berdycha 4:6, 6:3, 6:2 a 6:4. Štěpánek následně v bouřlivé atmosféře prohrál s Tipsarevičem.

"Jsem zklamaný, přijeli jsme sem bojovat o tři body a další finále Davis Cupu, ale to je sport. Nemůžete vyhrát pokaždé a musíte výsledek respektovat," řekl Štěpánek. "Prohrál jsem s hráčem, který hrál lépe než já. Nedokázal jsem využít své šance," dodal.

Rozhodující zápas začal Štěpánek jako ve zlém snu. V prvním setu uhrál sedm výměn a dostal za 25 minut "kanára". Tipsarevič navázal na páteční výkon proti Berdychovi a za podpory servisu a frenetického publika v zaplněné hale na kurtu exceloval. "Nebyl jsem Tipsarevčem překvapen, ale on neudělal snad ani jednu chybu a bylo těžké se dostat do setu," komentoval Štěpánek první sadu.

První game získal až za stavu 0:1 v druhé sadě, jenomže v vzápětí znovu ztratil servis. Ve výměnách ale už nezaostával, postupně nutil Tipsareviče chybovat a zpátky do setu se dostal brejkem Srbova podání v páté hře. Sadu tak rozhodl tie-break.

Ve zkrácené hře musel Štěpánek několikrát přerušit podání, protože diváci stupňovali nesportovní chování a při nadhozu hlučeli. Český hráč se nenechal vyvést z míry a za stavu 6:5 měl setbol. Při podání soupeře ale poslal forhend do autu. Tipsarevič si následně servisem připravil setbol a tvrdým returnem ho využil.

"Cítil jsem se lépe a lépe, ale bohužel jsem nedokázal set dokončit. Nevyužil jsem své šance. Kdybych vyhrál druhý set, byl by to jiný příběh, ale nestalo se," litoval český tenista.

Štěpánek i český tým se tak ocitli set od prohry v celém utkání. Ta se přiblížila ještě více, když jednatřicetiletý karvinský rodák vstoupil do třetího setu jako do prvního a rychle prohrával 0:4. Štěpánek ukázal srdce bojovníka, zápas nevzdal a snížil na 3:4. Vyrovnat ale nestihl a zápas za dvě a půl hodiny prohrál.

Semifinále začalo páteční výhrou Štěpánka 4:6, 6:2 a dvakrát 6:4 nad Viktorem Troickým, pak ale Berdych prohrál s Tipsarevičem 5:7, 2:6, 6:2 a 6:7. Nadějný druhý bod přidali Berdych se Štěpánkem ve čtyřhře, v které porazili pár Djokovič, Zimonjič 3:6, 6:1, 6:4 a 6:1.