Za stavu 0:4 v první setu by nikdo nečekal, že se na kurtu v Miami schyluje ke nádherné tenisové bitvě. Tomáš Berdych si totiž v tu chvíli uvědomil, že svého protivníka neupinká tak, jako se mu to dařilo v některých předešlých utkáních na tomto turnaji, uvolnil se a začal hrát to, co opravdu umí.Z jeho rakety vymizela nejistota a stala se z ní zbraň.

Set po pěti letech

Úvodní sadu už nezachránil, ale do druhé vlétl jako vítr. Španělský superfavorit, který v kariéře vydělal už přes osmatřicet milionů dolarů (Berdych „jen“ přes osm), nevěděl, kde mu hlava stojí. Jen on sám také ví, jestli opakovaně přivolaný fyzioterapeut opravdu řešil problémy světové jedničky s pravým ramenem, nebo šlo jen o taktickou snahu, jak vyvést českého tenistu z rytmu.

To se však nestalo. Berdych posílal na druhopu stranu dvorce jeden prudký umístěný balon na druhým a po dvaceti prohraných setech, které s Nadalem prohrál, konečně neúspěšnou sérii zlomil a druhou sadu získal 6:3.

V úvodu třetího setu vedl Berdych při Španělově podání 40:0 a soupeř vypadal, že nemá daleko k slzám. Potom ale prokázal, proč je prvním tenistou světového žebříčku. Třemi esy se vrátil do hry, bil se o každý míč a své podání už nepustil. Když si pak český tenista v osmé hře vybral svůj díl smůly – jen rozhodčí slyšel, že míček při esu šktrl o pásku a ta v témže gamu ještě srazila poskaující míč na Berdychovu stranu – Nadal už šanci nepustil.

"To byl nejdůležitější okamžik zápasu," vrátil se český tenista k první hře třetího setu.