Šance českých tenistek na postup do finále Fed Cupu se výrazně zvedly. Belgičankám totiž bude v semifinále ženské týmové soutěže, které se hraje 16. a 17. dubna v Charleroi, chybět belgická jednička a jedna z nejlepších hráček světa Kim Clijstersová.

"Je to pro mě překvapení. Určitě jsem to nečekal," reagoval český kapitán Petr Pála na zprávu o neúčasti Clijstersovén na profilu českého fedcupového týmu na sociální síti Facebook. "Rázem se vše otočilo. Žádné schovávání, je třeba přijmout roli favorita zápasu, kterým jsme se absencí Clijstersové stali," řekl.

Druhá hráčka světového žebříčku a vítězka čtyř grandslamových turnajů má zraněné pravé zápěstí a rameno. Na vyléčení bude potřebovat přibližně měsíc. Kvůli zranění nedohrála minulý měsíc turnaj v Indian Wells a v Miami minulý týden prohrála ve čtvrtfinále.

„Na Fed Cup jsem se opravdu hodně těšila, ale bohužel poslední program byl hodně náročný. Léčila jsem jedno drobné zranění za druhým, žádné ale nedoléčila. Nelepšilo se to a určitě nechci, aby se z toho stala chronická záležitost,“ přiznala Clijstersová na svém webu.

Clijstersová se vrátí na kurty až v květnu

Clijstersová, která vyhrála 41 turnajů WTA Tour, mezi nimi i čtyři grandslamy – třikrát US Open (2005, 2009 a 2010) a letos Australian Open, se hodlá vrátit na kurty 9. května na turnaji v Římě, dva týdny před French Open.

Jejím cílem je být v pořádku právě na antukový vrchol sezony v Paříži. Roli jedničky v belgickém týmu tak převezme Yanina Wickmayerová, v současné době třiadvacátá hráčka žebříčku WTA. Dvojkou se nejspíš stane Kirsten Flipkensové, které patří až 103. místo.

V nominace nehrajícího kapitána českého týmu Petra Pály jsou Petra Kvitová, Lucie Šafářová, Barbora Záhlavová-Strýcová a Iveta Benešová, které se pokusí vybojovat postup do finále. Předchozí dva pokusy českých tenistek byly neúspěšné.