Berdych nestačil na Chorvata Ivana Ljubičiče, kterému podlehl hladce 4:6 a 2:6. Pro českého daviscupového reprezentanta to bylo teprve druhé letošní utkání na antuce, v tom prvním přehrál v úterý Oliviera Rochuse.

Vyrovnanou první sadu duelu s Ljubičičem rozhodla desátá hra, ve které Berdych přišel po chybách o servis. Chytře hrající Chorvat se i nadále snažil držet míč co nejvíce ve hře a čekal na další příležitost. Berdych mu nabídl podání ve čtvrté hře druhé sady a v chladném dopoledni nedokázal Ljubičičovi nijak ublížit.

Zkušeného Chorvata nezastavil ani problém s pravým ramenem, které si nechal za stavu 4:1 v jeho prospěch ve druhém setu ošetřit. Berdych zápas prohrál za hodinu a dvacet minut.

Pětadvacetiletý sedmý hráč světa Berdych teprve podruhé v letošní sezoně nepostoupil do čtvrtfinále, v šesti případech se mu to povedlo.

Monte Carlo (antuka, dotace 2,75 milionu eur), 3. kolo: Ljubičič (Chorv.) - Berdych (5-ČR) 6:4, 6:2, Ferrer (4-Šp.) - Raonic (Kan.) 6:1, 6:3.