Berdych vyhrál první set v tie-breaku, přestože předtím poprvé na turnaji ztratil podání a pustil Del Potra do vedení 5:3. Ve zkrácené sadě, kterou na chvíli narušil incident na tribuně, promarnil český tenista náskok 5:1, nakonec ji ale získal poměrem 7:5.

Berdychovým soupeřem v nedělním finále bude vítěz zápasu mezi Švýcarem Rogerem Federerem a Srbem Jankem Tipsarevičem. Ve druhém setu Berdych hned v úvodním gamu sebral soupeři podání, vedení ale neudržel a o vítězi opět musel rozhodnout tie-break. V něm rodák z Valašského Meziříčí vyhrál 8:6 a vykročil k druhé finálové účasti v sezoně.

První letošní titul získal šestadvacetiletý Čech v únoru v Montpellieru, celkem má na kontě sedm turnajových triumfů. Na turnaji série Masters si Berdych zahraje o titul potřetí v kariéře. V roce 2005 uspěl v Paříži, před dvěma lety prohrál v Miami.

Berdych si v Madridu dokázal lehce poradit i se Španělem Verdaskem a Francouzem Monfilsem. Česká tenisová jednička tak ukazuje skvělou formu před blížícím se grandslamovým French Open.