Český tenis už spoléhá hlavně na čtyřhru žen. Šest zástupců v singlu dokázalo vyhrát jen tři zápasy. Poslední zástupkyně ve dvouhrách Petra Kvitová skončila ve čtvrtek ve čtvrtfinále.

Kvitová, která kvůli drobným problémům s břišním svalem odřekla účast v mixu, se stejně jako v prvních dvou kolech trápila. Balony trefovala mimo kurt, kazila returny a mohla být ráda, že ji držel servis. S přehledem podávala i Ruska, a tak první set bez jediného brejkbolu dospěl do zkrácené hry.

Pětadvacetiletá rodačka z Moskvy od začátku působila jistěji a trpělivou hru zužitkovala v tie-breaku. Převážně jen vracela míče a počkala, až na hranici rizika hrající Kvitová zkazí úder. Rodačka z Bílovce ještě zabojovala, snížila z 1:5 na 3:5, ale pak dala dvojchybu a Kirilenková už první set bez problémů dotáhla.

"Bohužel, celý zápas jsem byla horší. Necítila jsem se tak dobře jako ve středu, trávník byl hodně špatný, chvílemi jsem měla pocit, že hrajeme někde na poli. Ale nechci se vymlouvat, bylo to pro obě stejné a soupeřka to zvládla mnohem lépe," řekla Kvitová po vyřazení v televizním rozhovoru.

Ve čtvrté hře druhého dějství ještě Kvitová kritickou chvíli překonala, když odvrátila první dva brejkboly v zápase. Česká jednička ale dál marně hledala zbraň na chytře hrající soupeřku. Nedovedla změnit rytmus a začala kazit i nahrané údery.

Zatímco Ruska za celý zápas udělala jedinou nevynucenou chybu, Kvitová jich vyprodukovala 21. Za stavu 3:4 nasazená šestka po sérii chyb z bekhendu přišla o servis a v tu chvíli už začalo být jasné, že na vysněnou medaili nedosáhne.

Medaile se rýsuje ve čtyřhře

O medaile si na olympiádě v Londýně zahrají Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká. Čtvrtý nasazený pár dnes ve čtvrtfinále čtyřhry porazil ve Wimbledonu dvojici z Tchaj-wanu Chia-Jung Chuang a Su-Wei Hsieh 6:3, 6:4 a postoupil do semifinále.

Hradecká s Hlaváčkovou v semifinále deblu narazí na světové jedničky Liezel Huberovou s Lisou Raymondovou ze Spojených států amerických. Jelikož se na olympijských hrách hraje o třetí místo, stačí Češkám k zisku medaile vyhrát jeden ze dvou zápasů.

"Přijely jsme sem proto, abychom byly v této pozici. Znamená to pro nás všechno. Můžeme se o to poprat naší nejlepší hrou," řekla Hlaváčková.

V utkání proti Američankám nebudou Hlaváčkovou s Hradeckou favoritkami. Letos se oba páry na turnajích WTA nestřetly, loni vyhrály Češky v Bruselu a prohrály na trávě v Eastbourne. "Na trávě jsou Huberová s Raymondovou nejsilnější, budeme potřebovat podporu, ale už na nás není takový tlak," řekla Hlaváčková.

Související