České tenistky Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká si při své premiéře na Turnaji mistryň zahrají o titul. Stříbrné olympijské medailistky porazily v semifinále čtyřhry americké obhájkyně trofeje Liezel Huberovou a Lisu Raymondovou po setech 7:6 a 6:1. V nedělním finále budou hrát s Ruskami Marií Kirilenkovou a Naďou Petrovovou.

"Bylo to těžké. Jsme nadšené," řekla Hradecká v rozhovoru na kurtu. Letos s Hlaváčkovou třikrát hrály velké finále, ale ve Wimbledonu, na US Open i na olympiádě poslední zápas prohrály. "Uděláme vše pro výhru, protože je hezké postoupit do finále, ale jednou by taky bylo super ho vyhrát," uvedla Hradecká.

H+H mají důvod k úsměvům

České tenistky semifinále výborně začaly, kvůli nervozitě a lehkým chybám však o první set málem přišly. Za stavu 4:5 udělala Hradecká dvě dvojchyby, přesto fedcupové reprezentantky odvrátily dva setboly a dotáhly sadu do zkrácené hry, kterou získaly pro sebe.

Obličeje dua přezdívaného H+H rozzářily po prvním setu tradiční úsměvy a uvolnění bylo znát i na kurtu. "Vyhraný první set nám dodal sebevědomí, protože koncovka byla vyrovnaná a ocitly jsme se na hraně," řekla Hlaváčková. Češky pak utkání dominovaly a ve zbytku zápasu už ztratily jen jednu hru. Při prvním mečbolu donutily Američanky chybovat.

Turnaj mistryň ve čtyřhře naposledy vyhrála z Češek Jana Novotná, která v roce 1997 triumfovala s Lindsay Davenportovou z USA, ale ryze český pár nikdy neuspěl. V uplynulých čtyřech letech třikrát ve finále prohrála Květa Peschkeová.

Favorizované Italky si v neděli nezahrají

Druhé semifinále rozehrály suverénní výhrou 6:1 v prvním setu favorizované Italky. Ve druhé sadě ale dokázaly s ruským párem držet krok jen do stavu 2:2 a podlehly 3:6. Následný supertie-break už byl jasnou záležitostí a Kirilenková s Petrovovou vyhrály 10:4.

Třicetiletá Petrovová již na Turnaji mistryň triumfovala v roce 2004, kdy tvořila pár s Američankou Meghann Shaughnessyovou. Její o pět let mladší spoluhráčka bude hrát rozhodující duel poprvé.

Očekávané finále dvouhry: Williamsová - Šarapovová

Serena Williamsová s Marií Šarapovovou si zopakují finále tenisového Turnaje mistryň z roku 2004. Světová trojka Williamsová si postup zajistila výhrou nad Agnieszkou Radwaňskou 6:2 a 6:1, dvojka Šarapovová si poradila s první hráčkou světového žebříčku Victorií Azarenkovou 6:4 a 6:2.

Williamsová na turnaji dosud neztratila ani set a do semifinále vstoupila výborně, když získala game hned při prvním podání soupeřky. Následně sice nezvykle prohrála čistou hrou své vlastní a nechala světovou čtyřku vyrovnat na 2:2, jenže poté už o osm let mladší rivalce nepovolila získat ani hru.

Druhý set zvládla vítězka letošního Wimbledonu, US Open a olympijského turnaje ještě jasněji v poměru 6:1. Za hodinu a dvě minuty tak i ze čtvrtého vzájemného duelu s Radwaňskou odcházela jako vítězka.

Úvod duelu Šarapovové s Azarenkovou připomněl první semifinále, Ruska však za stavu 2:2 získala klíčový brejkbol a výhodu si udržela až do konce. Ve druhé sadě se už dostala do vedení 4:0 a k brejkbolu, světová jednička ho však odvrátila a místo nepříjemného "kanára" podlehla 2:6.

Tenisový Turnaj mistryň v Istanbulu

Dvouhra - semifinále:

S. Williamsová (3-USA) - A. Radwaňská (4-Pol.) 6:2, 6:1, Šarapovová (2-Rus.) - Azarenková (1-Běl.) 6:4, 6:2.

Čtyřhra - semifinále:

Hlaváčková, Hradecká (2-ČR) - Huberová, Raymondová (3-USA) 7:6 (8:6), 6:1, Kirilenková, Petrovová (4-Rus.) - Erraniová, Vinciová (1-It.) 1:6, 6:3, 10:4.