Tomáš Berdych v Londýně poprvé vyhrál. Francouze Jo-Wilfrieda Tsongu porazil ve skupině Turnaje mistrů 7:5, 3:6, 6:1 a udržel si šanci na postup do semifinále. V posledním utkání skupiny A ho čeká světová jednička Novak Djokovič ze Srbska. Ten ve skupině udolal 4:6, 6:3, 7:5 Brita Andyho Murrayho a připsal si druhou výhru.

Berdych dobře začal i končil

Berdych podobně jako v pondělí proti Murraymu vstoupil do zápasu dobře. Při svém podání byl suverénní a v sedmém gamu se dostal ke třem brejkbolům, které však nevyužil. Díky výbornému pohybu a dobré defenzivě působil jistějším dojmem. Tsonga, jehož nejsilnějším úderem je forhend, ho paradoxně trápil především bekhendem po čáře.

Za stavu 5:5 se Berdych znovu dočkal vedení 40:15 na returnu. Tentokrát mu Tsonga pomohl pokaženým forhendem a český hráč pak při svém podání potvrdil zisk úvodní sady.

Štěpánek vlétl do Turnaje mistrů vítězně. S Paesem odvrátili setbol a radují se - čtěte ZDE

Berdych začal dobře, ale s domácím Murraym na Turnaji mistrů nakonec prohrál - čtěte ZDE

Francouzský tenista v druhém setu začal mnohem více riskovat. Agresivní hra na returnu mu přinesla brejk ve čtvrté hře a vedení 4:1. Za stavu 5:3 pak dvojchybou nabídl Berdychovi šanci manko smazat, ale vzápětí mu ji esem z druhého podání sebral. Další eso pak rozhodlo o Tsongově výhře 6:3 v druhé sadě a pokračování duelu.

V první hře rozhodující sady udělal český tenista několik laciných chyb a nabídl soupeři dva brejkboly, ale zkoncentroval se a hrozbu ztráty podání odvrátil. Tsonga ještě vyrovnal na 1:1, jenže pak šel jeho výkon dolů a znovu především z forhendu chyboval.

Berdych toho dokonale využil, začal kralovat na kurtu a pěti získanými hrami za sebou ukončil zápas. Tohoto francouzského tenistu tak porazil i v třetím vzájemném utkání za poslední měsíc. "Jo měl na začátku třetího setu šanci, ale já jsem si servis udržel. Když jsem se sám dostal k šanci, využil jsem ji. To tenhle zápas rozhodlo," řekl sedmadvacetiletý český tenista.

Nechce spekulovat, co by mu v závěrečném duelu ve skupině mohlo stačit na zopakování loňského postupu do semifinále. "Vzhledem k tomu, že matematiku nemám rád, tak zkusím prostě jen hrát proti Djokovičovi dobrý tenis," poznamenal Berdych.

Djokovič udolal i Murrayho

Novak Djokovič vyhrál i svůj druhý zápas na Turnaji mistrů. Brita Andyho Murrayho, který v pondělí porazil českého tenistu Tomáše Berdycha, zdolal 4:6, 6:3 a 7:5. První hráč světového žebříčku se tak výrazně přiblížil postupu do semifinále.

Murray do zápasu vstoupil lépe první set vyhrál 6:4. Djokovič ale přidal na agresivitě a začal se prosazovat i na returnu. V šestém gamu mu volej přinesl první brejkbol v zápase, který proměnil po neúspěšném Murrayho pokusu o styl servis-síť. Srbský tenista pak získal převahu a výhrou 6:3 si vynutil rozhodující set.

"Nemyslím si, že bych hrál v prvním setu špatně. To on hrál opravdu dobře, extrémně dobře podával," komentoval Djokovič úvod zápasu.

V něm se díky brejku z třetí hry dostal do vedení 4:2 a působil suverénně, protože Murray i při svých dalších podáních odvracel brejkboly. Třetí nasazený hráč se však trpělivou hrou v osmém gamu překvapivě dostal k brejkbolům a ten druhý proměnil díky verdiktu Jestřábího oka, které odhalilo těsný aut z Djokovičovy rakety.

Dramatická koncovka však nakonec přece jen patřila Srbovi. Díky brejku se Djokovič dostal do vedení 6:5, a i když měl Murray v následující hře dva brejkboly na vyrovnání, po více než dvou a půl hodinách dopodával zápas do konce.

"Ty poslední dvě minuty zápasu ho pravděpodobně rozhodly. Prohrál jsem servis z 15:40 a pak jsem já měl 40:15 při jeho a brejk jsem nezískal. Takže právě tohle byl okamžik, který rozhodl zápas," uvedl Murray.

Výsledky Turnaj mistrů (dotace 5,5 milionu liber, tvrdý povrch)

Bhúpathí, Bopanna (5-Indie) - Lindstedt, Tecau (4-Švéd./Rum.) 6:3, 5:7, 10:5
Marray, Nielsen (8-Brit./Dán.) - Mirnyj, Nestor (2-Běl./Kan.) 7:6 (7:3), 4:6, 12:10.

1. Marray, Nielsen         2 2 0 4:2 2
2. Bhúpathí, Bopanna   2 1 1 3:3 1
3. Mirnyj, Nestor           2 1 1 3:3 1
4. Lindstedt, Tecau       2 0 2 2:4 0